Łazik Magma White pomoże w testach francuskiego georadaru Wisdom

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Marsjański łazik pomoże w testach francuskiego georadaruZbudowany przez trzech studentów z Torunia marsjański łazik Magma White pomoże w testach francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku będzie używany do badania Marsa. Testy rozpoczną się w piątek w jaskiniach na terenie Austrii.

stock.xchng


Jak poinformowało w czwartek stowarzyszenie Mars Society Polska, które zabiegało o udział łazika w testach, polski pojazd został wybrany przez Austriackie Forum Kosmiczne, organizatora oficjalnych testów georadaru. Poza tym urządzeniem specjalnym testom poddana zostanie również najnowsza wersja skafandra kosmicznego Auoda oraz system zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Insbrucku.

Test sterowania łazikiem Magma White zostanie przeprowadzony przy pomocy skafandra, komend głosowych i specjalnej rękawicy. Głównym zadaniem polskiego łazika będą wspólne pomiary geofizyczne z zespołem francuskiego georadaru Wisdom.

„Urządzenie to w 2018 roku poleci na Marsa wraz z europejskim łazikiem Exomars. Łazik Magma White został dostosowany do testów dzięki współpracy technologicznej ABM Space Education oraz firm TME i Archimedes, które dostarczyły specjalistycznych komponentów” – powiedział Łukasz Wilczyński, rzecznik projektu polskiego łazika.

Sam łazik posłuży jako platforma testowa dla georadaru, który w 2018 roku poleci na Czerwoną Planetę. Testy urządzenia rozpoczną się w piątek, w austriackich jaskiniach masywu Dachstein.

Magma White to dzieło pasjonatów fizyki i astronomii, głównie z Torunia, którzy wcześniej byli zaangażowani w budowę łazików Copernicus i Magma 2. Ten drugi zwyciężył rok temu w prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, a Copernicus zajął szóste miejsce.

„Łazik Magma White powstał na podstawie doświadczeń z budowy i eksploatacji pojazdów Magma 1 i Magma 2. Jest to jednak kolejna, znacznie zmodernizowana wersja rozwojowa tego typu pojazdu” – zaznaczył Wilczyński.

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson) oraz wszystkich wspierających działania na rzecz obecności człowieka na Marsie.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry