Styl Życia: Stres w ciąży pozbawia dziecko żelaza

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Stres w ciąży pozbawia dziecko żelazaStres odczuwany przez kobietę w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko niedoboru żelaza u noworodka – wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies (PAS) w Bostonie.

Żelazo odgrywa ważną rolę w rozwoju narządów, a zwłaszcza mózgu, dlatego jego niski poziom może sygnalizować większe prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości i opóźnień rozwojowych u noworodka. Najczęściej zbyt niski poziom żelaza związany jest z niedoborem tego pierwiastka u matki, cukrzycą, paleniem w czasie ciąży, przedterminowym porodem, niską wagą urodzeniową i ciążą mnogą.

Zespół naukowców z Izraela i Stanów Zjednoczonych wykazał, że do czynników ryzyka należy dopisać także stres w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży.

Badania prowadzono wśród kobiet, których poród odbywał się w mieście Aszkelon w południowym Izraelu, które w 2008 roku zostało zbombardowane podczas Operacji Płynny Ołów skierowanej przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas.

W pierwszej grupie znalazły się 63 noworodki, których matki w pierwszym trymestrze ciąży przeżyły stres związany z bombardowaniem, w drugiej natomiast 77 dzieci, których matki zaszły w ciążę od 3 do 4 miesięcy po zakończeniu operacji.

Po porównaniu próbek krwi pępowinowej okazało się, że poziom ferrytyny, czyli białka wiążącego żelazo, był znacznie niższy u dzieci kobiet, które były narażone na stres w porównaniu z grupą kontrolną.

„Nasze badania wskazują, że noworodki, których matki przeżyły stres podczas ciąży są wcześniej niezidentyfikowaną grupą ryzyka niedoboru żelaza. Ciężarne kobiety powinny być świadome, że ich zdrowie, odżywianie, poziom stresu i stan ducha mają wpływ na zdrowie dziecka” – mówi autor badań dr Rinat Armony-Sivan z Ashkelon Academic College.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry