Japonia przygotowuje się do życia bez energii jądrowej

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Po dotkliwych skutkach tsunami, a przede wszystkim po katastrofie w Fukushimie, do której doszło w wyniku trzęsień ziemi, rząd Japonii postanawia zmienić politykę dotyczącą korzystania z energetyki jądrowej. W ten weekend zostanie przeprowadzony bardzo odważny eksperyment: wszystkie 54 reaktory zostaną wyłączone w Japonii.

stock.xchng

Od prawie 50 lat kraj ten korzysta niemalże bez przerwy z tego rodzaju energii – przed katastrofą z 11 marca energia jądrowa stanowiła ok.30% całej energii elektrycznej, planowano też wybudować jeszcze więcej reaktorów w 2013, by energia jądrowa stanowiła 50% całej energii. Niestety plany te legły w gruzach przez katastrofę, która spowodowała uwolnienie ogromnych ilości promieniowania w powietrzu i morzu, zanieczyszczenie żywności i wody oraz ewakuację dziesiątek tysięcy mieszkańców. Czy Japonia jest w stanie funkcjonować bez energii jądrowej? To się okaże. Póki co, rząd kupił rekordowe ilości LNG(gazu ziemnego w postaci ciekłej), by stać się co raz bardziej niezależnym od energetyki jądrowej.

Z tej nowej polityki energetycznej cieszy się organizacja Greenpeace i optymistycznie patrzy w ekonomiczną przyszłość Japonii: ,,To wydarzenie jest punktem zwrotnym dla Japonii i ogromną szansą na to, by podążać w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej(…).Dzięki obfitości zasobów energii odnawialnej i najwyższej klasy technologii, Japonia może stać się łatwo liderem odnawialnej energii i jednocześnie będzie niezależna od ryzykownych i kosztownych technologii jądrowych’’ – komentuje Greenpeace.

Aleksandra Kurzyńska
guardian

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry