Potrójna koniunkcja już dziś w nocy. Popatrz na niebo.

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

Dzisiejszej nocy dojdzie do kolejnego spotkania Księżyca z Saturnem i Spiką – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Do różnego rodzaju spotkań na sferze niebieskiej dochodzi praktycznie codziennie. Najbardziej efektowne są jednak te spotkania (astronomowie mówią na nie koniunkcje), w których biorą udział jasne obiekty.

Do takiego właśnie wydarzenia dojdzie w nocy z 4 na 5 maja, a będzie ono tym ciekawsze że na niebie spotkają się aż trzy jasne obiekty, a mianowicie Księżyc przed pełnią, będący po niedawnej opozycji Saturn oraz najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny czyli Spica.

stock.xchng


Księżyc i Saturn znajdą się w odległości ponad 6 stopni od siebie, ale pomiędzy nimi świecić będzie jeszcze Spica. Dzięki temu, dysponując lornetką o sporym polu widzenia, wynoszącym ponad 6.5 stopnia, będziemy w stanie obserwować całą trójkę obiektów na raz.

Koniunkcję można obserwować już wieczorem, bo godzinę po zachodzie Słońca cała trójka świeci około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Z obserwacjami można jednak poczekać do okolic północy, bo wtedy wszystkie trzy ciała będą górować na wysokości prawie 30 stopni nad południowym horyzontem.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry