Sonda JUICE poleci do księżyców Jowisza szukać życia

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

Za 10 lat automatyczny próbnik o nazwie JUICE poleci do księżyców Jowisza takich jak Ganimedes, Callisto i Europa – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

JUICE czyli Jupiter Icy Moons Explorer to automatyczna sonda ESA,która zostanie wyniesiona na orbitę przez rakietę Ariane 5 w czerwcu 2022 roku. Osiem lat później dotrze do Jowisza i wykona kilka bliskich przelotów obok jego galileuszowych księżyców. W roku 2032 sonda wejdzie na orbitę największego księżyca Jowisza Ganimedesa.

Photo Credit: NASA, ESA, and Erich Karkoschka (University of Arizona)


Sam próbnik ma rozmiary 1.56 x 1.56 x 2.68 metra i jest wyposażony wantenę komunikacyjną o średnicy aż 3.5 metra. Całkowita masa sondy wynosi 4.8 tony. Całkowity koszt jaki poniesie ESA w związku z misją ma sięgnąć 830 milionów Euro. Nie pokrywa on jednak wydatków na 11 instrumentów naukowych, które pokryją kraje członkowskie ESA. Sumując wszystkie wydatki całkowity koszt misji wynosi aż 1.1 miliarda Euro.

Ganimedes, Callisto i Europa mają lodowe skorupy na powierzchni.Naukowcy uważają, że pod grubą warstwą lodu może znajdować się ocean płynnej wody. Warunki jakie tam panują mogą sprzyjać powstawaniu prymitywnych form życia. Specjalny radar penetrujący skorupę lodową ma pomóc ocenić jej grubość i jednoznacznie wyjaśnić sprawę istnienia oceanów pod lodem. JUICE przebada dokładnie powierzchnię trzech galileuszowych księżyców Jowisza dając możliwość wyboru miejsca lądowania dla przyszłych misji.

Sonda będzie nieustannie obserwować atmosferę Jowisza, największej planety Układu Słonecznego, a także monitorować jego magnetosferę. Sonda zbada też interakcje pomiędzy największymi księżycami Jowisza, a planetą.

JUICE będzie pierwszą sondą w historii, która wejdzie na orbitę Ganimedesa. Będzie tam przebywać przez rok badając skorupę lodową tego satelity, wykonując dokładną mapę jego powierzchni, a także analizując pole magnetyczne tego księżyca. Jest ono o tyle ciekawym zjawiskiem, że Ganimedes jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada własne pole magnetyczne

Poprzednią sondą kosmiczną, która krążyła wokół Jowisza, była amerykańska Galileo, wystrzelona w 1989 roku. Była sztucznym satelitą Jowisza od 1995 do 2003 roku. W pobliżu planety przeleciało także kilka innych sond: Cassini – której głównym celem są badania Saturna (przelot w roku 2000), New Horizons – sonda lecąca w kierunku Plutona (minęła Jowisza w 2007 roku), Ulysses – misja badająca Słońce (spotkanie z Jowiszem miała w 1992 roku) oraz podróżnicy na krańce Układu Słonecznego: Voyager 1 i Voyager 2 (obie w roku 1979), Pioneer 10 (1973 r.) i Pioneer 11 (1974 r.).

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry