Urządzenie do schładzania mózgu zwiększy szansę przeżycia osób z zawałem serca i udarem

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Przenośne urządzenie do schładzania mózgu ma zwiększyć szanse przeżycia osób z zawałem serca czy udarem mózgu – informuje serwis „BBC News/Health”.

Stacjonarna aparatura tego rodzaju używana jest od pewnego czasu w brytyjskich szpitalach, jednak im wcześniej ochłodzi się mózg, tym skuteczniejsze może być zapobieganie nieodwracalnym zmianom. Jak wskazują wyniki badań na zwierzętach, wczesna pomoc nie tylko zwiększa szanse na przeżycie, ale także pozwala uniknąć uszkodzeń mózgu.

stock.xchng


Kalifornijska firma Benechill opracowała przenośną wersję, która wdmuchuje głęboko do nozdrzy pacjenta strumień zimnego powietrza.

Urządzenie o nazwie „Rhinochill” zostało w pierwszej kolejności zainstalowane w samochodach ambulansach organizacji London’s Air Ambulance, zajmującej się raczej – jak sama nazwa wskazuje – przewozami powietrznymi. Samochody wkraczają do akcji, gdy z jakichś względów na miejsce zdarzenia nie mogą dotrzeć śmigłowce. Na razie aparatury użyto pięć razy, udało się zgromadzić fundusze na jej wykorzystanie u 20 kolejnych pacjentów.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry