Sylwetki znanych filmowców: Ridley Scott

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT

Ridley Scott to trzykrotnie nominowany do Oscara twórca, reżyser nagrodzonego dwoma Oscarami „Helikoptera w ogniu” i „Gladiatora”, który okazał się ogromnym przebojem i zdobył aż pięć Oscarów.Trzy razy nominowano go do nagrody BAFTA (za „Gladiatora”, „Thelmę i Louise” oraz „American Gangster”), a także do takich nagród jak DGA czy Złoty Glob.

fot. Gage Skidmore/wikimedia

Urodził się w South Shields w Anglii, a dorastał w Londynie, Kumbrii, Walii i Niemczech. Studiował w West Hartlepool College of Art. i London’s Royal Academy of Art. Wyjechał również na roczne stypendium do Stanów Zjednoczonych – współpracował z takimi twórcami jak Richard Leacock i D.A Pennebaker. Po powrocie do Wielkiej Brytanii współpracował z BBC (jako scenograf). Po trzech latach założył swoją firmę – RSA.

To jedna z najbardziej znanych europejskich firm zajmujących się kręceniem reklam telewizyjnych. Wyprodukowane przez nią reklamy nagradzano m.in. na festiwalach w Wenecji i Cannes. Jako twórca filmów fabularnych zadebiutował w 1977 roku filmem „Pojedynek”, za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Na swoim koncie ma takie filmy jak „Obcy”, „Łowca androidów” (nominowany do dwóch Oscarów), „Legenda”, „Osaczona”, „Czarny deszcz”. W 1987 roku założył Percy Main Productions, które zrealizowało m.in. „1492 : Wyprawę do raju” czy „Wersję Browninga”.

W 1995 roku założył wraz z młodszym bratem Scott Free Productions (zrealizowali m.in. „Sztorm”, „G.I Jane” czy „Hannibala”). Firma produkuje obecnie seriale „Wzór” i „Żona idealna” , a wcześniej realizowała m.in. „The Andromeda Strain” na podstawie powieści Roberta Schenkkana, „Firmę CIA” (serial nominowany do Złotego Globu), „Wzbierającą burzę” czy „Obywatela Wellesa” i serial „The Hunger”

Jego najnowsze filmy to „W sieci kłamstw”, „Dobry rok”, „Naciągacze”, „Królestwo niebieskie”, „Tristan i Izolda”, „Siostry” oraz „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”. Niedawno na ekranach gościł „Robin Hood”, w którym główną rolę zagrał Russell Crowe – to piąty film, przy którym pracowali Crowe i Scott.

WYBRANA FILMOGRAFIA:

2010 Robin Hood
2009 W czasie burzy (Into the Storm)
2008 W sieci kłamstw (Body of Lies)
2008 The Andromeda Strain
2007 Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
2007 American Gangster
2006 Tristan i Izolda (Tristan + Isolde)
2006 Dobry rok (A Good Year) Siostry (In Her Shoes)
2005 Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven)
2003 Naciągacze (Matchstick Men)
2002 Wzbierająca burza (Gathering Storm)
2001 Helikopter w ogniu (Black Hawk Down)
2001 Hannibal
2000 Gladiator
1999 Obywatel Welles (RKO 281)
1997 G.I. Jane
1996 Sztorm (White Squall)
1994 Wersja Browninga (The Browning Version)
1992 1492: Wyprawa do raju (1492: Conquest of Paradise)
1991 Thelma i Louise (Thelma & Louise)
1987 Osaczona (Someone to Watch Over Me)
1982 Łowca androidów (Blade Runner)

źródło: imperial/cinepix

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry