Naukowcy odpowiedzą na pytanie – O czym myślą psy ?

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Naukowcy z Emory University (USA) jako pierwsi na świecie badają działanie psiego mózgu przy użyciu metod stosowanych dotychczas u ludzi – informuje strona internetowa uczelni.

Specjaliści z Emory badają mózgi czuwających psów techniką funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Pozwala ona określić, które rejony mózgu są bardziej, a które mniej aktywne. Ta sama nieszkodliwa metoda opierająca się na wykorzystaniu właściwości atomów wodoru umieszczonych w silnym polu magnetycznym jest od dawna wykorzystywana w przypadku ludzi.

stock.xchng


11 maja pismo Public Library of Science (PLoS ONE) opublikuje wyniki pierwszych eksperymentów, dotyczących reakcji psich mózgów (zwłaszcza reagującego na nagrody jądra ogoniastego) na sygnały, dawane ręką przez tresera czworonogów. Jeden sygnał oznaczał, że pies dostanie nagrodę, drugi – że nie dostanie. Jak mówi kierujący badaniami dr Gregory Berns, dalsze prace mogą otworzyć nowe perspektywy w badaniu komunikacji międzygatunkowej, z czasem wyjaśniając na przykład, czy psy rzeczywiście podzielają nasze odczucia i jak bardzo rozumieją ludzką mowę. Wcześniejsze prace Bernsa dotyczyły aktywności mózgu ludzi – m.in. ryzykownych zachowań młodzieży oraz decyzji dotyczących łamania prawa.

W badaniach bierze udział Mark Spivak, zawodowy trener psów oraz – na razie – dwa psy: dwuletnia Callie, przedstawicielka wyspecjalizowanej w polowaniu na wiewiórki rasy feist oraz trzyletni McKenzie, border collie. Kluczem do sukcesu było nauczenie psów, by nie ruszały się w czasie badania i przyzwyczajenie do noszenia tłumiących hałas związany z badaniem nauszników (co trwało kilka miesięcy).

Sam pomysł nauczenia psów pozostawania nieruchomo podczas badania przyszedł Bernsowi do głowy, gdy dowiedział się, że pies wchodził w skład oddziału SEAL, który zabił Osamę bin Ladena. „Skoro można wytrenować psy, aby skakały ze śmigłowców i samolotów, czemu nie miałyby brać udziału w badaniach” – pomyślał. Wszystkie procedury związane z projektem zostały zatwierdzone przez organizację zajmującą się ochroną praw zwierząt. Callie chyba polubiła udział w badaniach, bo sama wskakuje do skanera nawet, gdy nie jest to jej kolej.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry