Trwa 37. Gdynia Film Festiwal

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

W poniedziałek 7 maja rozpoczął się 37. Gdynia Film Festiwal, czyli jedna z największych imprez filmowych w kraju i jedyna, która na tak dużą skalę promuje rodzima kinematografię.
Podczas trwającego do soboty festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć zarówno najnowsze polskie produkcje nominowane do nagrody głównej, jak i wziąć udział w licznych pokazach specjalnych.

sxc

Jednym z ciekawszych będzie bez wątpienia ”Na horyzoncie: Rumunia”, podczas którego zaprezentowane zostaną dokonania filmowców z tego właśnie kraju. Gdynia Film Festiwal to już nie tylko wizytówka polskiej kinematografii, ale także okazja do jej konfrontacji z kinem wschodnio-europejskim.

W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 13 filmów, chociaż w nocy z czwartku na piątek podjęta zostanie decyzja, czy włączony do niego zostanie jeszcze jeden obraz. Chociaż Michał Chaciński – dyrektor artystyczny festiwalu nie chciał zdradzić szczegółów, chodzi prawdopodobnie o film Pasikowskiego „Pokłosie”.

Poza nim w szranki o Złotego Lwa z utytułowanymi twórcami takimi jak Agnieszka Holland („W ciemności”), czy Marek Koterski („Baby są jakieś inne”) stają także debiutanci jak Filip Karczewski („Bez wstydu”). Zwycięzców poznamy podczas sobotniej gali.

Nie da się ukryć, że tegoroczny festiwal to swego rodzaju wysyp kina biograficznego. Obok wyczekiwanego od lat nie tylko przez fanów Paktofoniki filmu „Jesteś Bogiem”, opowiadającego historię Magika, na festiwalu został także zaprezentowany obraz „Nad życie” o zmarłej 4 lata temu siatkarce Agacie Mróz.

Monika Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry