Znamy już nominacje do Literackiej Gdyni.

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

III Warszawskie Targi Książki rozpoczęły się w czwartek ogłoszeniem listy nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w naszym kraju – Literackiej Gdyni. To już siódma edycja tej ustanowionej przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka nagrody.

stock.xchng

Jej głównym celem jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców, a przyznawana jest autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka. W każdej z nich kapituła, w której skład wchodzą najwybitniejsi polscy prozaicy, tłumacze i historycy literatury z Piotrem Śliwińskim na czele, nominowała 5 autorów.

Są wśród nich literaci zarówno docenieni już przez kapitułę w poprzednich latach m.in.: Magdalena Tulli, Edward Pasewicz czy Adam Lipszyc jak również po raz pierwszy zauważeni przez jury. Laureatów poznamy 30 czerwca podczas gali finałowej Festiwalu „Literaturomanie” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki „Kostki Literackie” oraz nagrody w wysokości 50 tys. zł. Kapituła może ponadto przyznać jedną „Nagrodę Osobną” w wysokości 10 tys. zł. W ubiegłym roku otrzymał ją poeta Andrzej Sosnowski.

Źródło:
http://nagrodaliterackagdynia.pl/

Monika Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry