Czytasz książki? Fikcyjni bohaterowie mogą mieć wpływ na Twoje życie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Wczucie się w postać książkowego bohatera może zmienić rzeczywiste zachowania, a nawet postrzeganie świata – informują amerykańscy naukowcy na łamach „Journal of Personality and Social Psychology”.

Zatracenie się w lekturze, które pozwala na doświadczanie przygód i myśli fikcyjnej postaci jako własnych, jest w stanie odmienić codziennie życie czytelnika i wpłynąć na jego poglądy oraz zachowania, co najmniej na jakiś czas. Badacze z Ohio State University nazwali ten proces przejmowaniem doświadczeń (experience-taking).

stock.xchng


„Przejmowanie doświadczeń może być potężnym środkiem do zmieniania zachowań i myśli w znaczący i korzystny sposób” – przekonuje Lisa Libby, współautorka badania.

Jak wynika z przeprowadzonych eksperymentów, wymyślony bohater może skłonić nas do wzięcia udziału w wyborach lub hamować nasze stereotypowe myślenie, sprawiając, że jesteśmy bardziej przyjaźnie nastawieni do ludzi o odmiennej orientacji płciowej lub innym kolorze skóry.

Warunkiem wystąpienia zjawiska przejmowania doświadczeń jest postrzeganie fikcyjnej postaci jako podobnej do nas lub przynajmniej nie różniącej się w diametralny sposób. Efekt potrafi zniweczyć już informacja, że bohater uczęszcza na inny uniwersytet (badano studentów) lub wczesna wzmianka, że jest homoseksualistą (jeśli taka informacja pojawiła się w dalszej części tekstu, gdy już zdążyliśmy się utożsamić z książkową postacią, miała pozytywny wpływ na czytelnika).

Naukowcy podkreślają, że należy odróżnić przejmowanie doświadczeń (experience-taking) od przejmowania cudzej perspektywy (perspective-taking), gdyż w drugim przypadku czytelnicy starają się zrozumieć poczynania bohatera, ale nie wczuwają się w jego postać, chwilowo zapominając o własnej tożsamości.

„Przejmowanie doświadczeń jest dużo bardziej głębokie – zastępujesz siebie kimś innym” – zaznacza Libby i dodaje – „Przejmowanie doświadczeń może być niezwykle silne, gdyż ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że im się to przytrafia. To proces nieświadomy”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry