Dwa scenariusze powstawania supernowych

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Eksplozje gwiazd określane przez astronomów jako supernowe typu Ia, są niezwykle ważne w poznawaniu Wszechświata. Jest jednak problem, istnieją dwa konkurencyjne modele wyjaśniające proces dojścia do eksplozji. Najnowsze badania wskazują, że w kosmosie mogą zachodzić oba mechanizmy.

NASA/ESA/JHU/R.Sankrit & W.Blair

Supernowe typu Ia służą astronomom do określania odległości we Wszechświecie i ich obserwacje są wykorzystywane m.in. do nad ciemną energią i rozszerzaniem się Wszechświata. Nagroda Nobla z Fizyki 2011 została przyznana za odkrycie, że tempo rozszerzania Wszechświata wzrasta, a dowody na to dostarczyły właśnie obserwacje odległych supernowych typu Ia.

Pochodzenie supernowych typu Ia wyjaśniają dwa różne modele, z których każdy ma oparcie w dotychczasowych wynikach badań. Najnowsze rezultaty wskazują, że oba modele są poprawne – po prostu ten typ wybuchów supernowych może zaistnieć na dwa różne sposoby.

Wiadomo, że do wybuchu supernowych typu Ia potrzebne są gwiazdy zwane białymi karłami. Według pierwszego z modeli biały karzeł zbiera materię z towarzysza w układzie podwójnym, do momentu aż osiągnie krytyczny punkt, w którym następuje gwałtowna reakcja termojądrowa i gwiazda eksploduje. Z kolei według drugiego modelu, dwa białe karły zlewają się ze sobą i wybuchają.

W pierwszym przypadku potrzebny jest gaz od towarzysza, w drugim nie. „Supernowe można porównać do wody mineralnej, która występuje w wersji gazowanej i bez gazu” – obrazowo mówi Robert Kirshner, z Uniwersytetu Harwardzkiego, współautor badań.

Grupa badaczy przeanalizowała 23 supernowe typu Ia w poszukiwaniu oznak występowania wokół nich gazu. Okazało, że istnieją oba typy środowisk wokół supernowych, a różnica jest jedynie taka, że jeżeli występuje przepływ gazu, to eksplozje są silniejsze.

Powoduje to poważne skutki dla pomiarów ciemnej energii i rozszerzania się Wszechświata. Skoro dwa różne mechanizmy prowadzą do eksplozji supernowych typu Ia, trzeba to uwzględniać w badaniach.

O wynikach najnowszych badań poinformowało Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „Astrophysical Journal”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry