Łemkowski LemON zwycięzcą Must Be The Music.

AKTUALNOŚCI, MEDIA, MUZYKA, POLSKA, ROZRYWKA, TELEWIZJA

W niedzielę byliśmy świadkami finału trzeciej już edycji Must Be The Music i czego jak czego, ale muzyki przez duże „M” w tym odcinku nie brakowało.
Rozpoczęli zdobywcy dzikiej karty RMF FM, czyli grający instrumentalną muzykę inspirowaną kulturą żydowską zespół Klezmafour.

Sami muzycy nie kryli zaskoczenia, że zostali w ten sposób wyróżnieni przez słuchaczy komercyjnej w końcu stacji, w której muzyka instrumentalna nigdy nie odgrywała znaczącej roli. Po ich energetycznym występie na scenie pojawił się Sebastian „Biały” Białek z utworem dedykowanym mamie obchodzącej w niedziele urodziny. Jury było wobec niego bezlitosne, jednogłośnie wciskając przycisk „Nie”.

Następnie za perkusją po raz kolejny zasiadł ulubiony bębniarz Adama Sztaby – Tomasz Waldowski, który był najbardziej zapracowanym muzykiem w tym odcinku, gdyż do finału dostały się dwa jego zespoły – Klezmafour i Chłopcy kontra Basia. Po nich swoją castingową propozycję zagrał jeszcze raz melodyjny Tax Free. Następnie przyszła kolej na Katarzynę Moś, która w przeciwieństwie do półfinałowego wykonania zaskarbiła sobie tym razem przychylność wszystkich jurorów. Po niej na scenie wystąpiła dwójka 14-latków z Inowrocławia, dzielących nie tylko pasje muzyczną ale tez szkolną ławę.

Jako pierwszy zaprezentował się Jakub Szyperski, a zaraz po nim na scenę wkroczył Pocket Size Sun z młodziutką wokalistka Jowitą – zdobywcy dzikiej karty w głosowaniu na Facebooku. Jednak prawdziwy zachwyt jury wzbudził dopiero LemON, prezentujący autorską kompozycję „Tepło”. Adam Sztaba po ich niezwykle emocjonalnym jak zawsze występie prosił: ”Panowie, błagam, wygrajcie ten program!”, Eli Zapendowskiej, znanej ze swej powściągliwości w ocenach, z wrażenia powypadały plomby, Kora doceniła elementy ostrzejszego grania w tej lirycznej balladzie, a Łozo wystosował specjalny apel do narodu prosząc o głosy dla młodych Łemków.

Po takiej dawce komplementów kolejny na scenie Michał Kuczyński nie miał łatwego zadania – wywiązał się jednak z niego znakomicie, prezentując własną musicalową wersję znanego przeboju „Mambo Italiano”. Jako ostatni zaprezentowali się raperzy z Mławy czyli Najlepszy Przekaz w Mieście. Chociaż jury doceniło zarówno postępy techniczne, jak i wartości, które nastolatkowie propagują, to wszyscy jednomyślnie wskazali na LemON jako na swojego faworyta do zwycięstwa. W dogrywce spotkał się on właśnie z hip-hopowym składem z Mławy i dzięki głosom widzów zwyciężył w pięknym stylu. Po ogłoszeniu wyników bodaj najgłośniej wiwatowali Sztaba z Łozem.

Wszyscy orzekli, że ten triumf, czek na 100 tysięcy złotych i występ na jubileuszowym 10. Festiwalu Top Trendy bezapelacyjnie należał się młodym Łemkom. Swoją szczerością, emocjonalnością a przy tym kunsztem muzyki i charyzmą wokalisty zaskarbili sobie ogromne poparcie.

Miejmy nadzieję, że to dopiero początek zarówno kariery zespołu LemON jak i swoistego przełomu na polskim rynku muzycznym, którego symptomy można obserwować juz od jakiegoś czasu, także za sprawa Must Be The Music. Najpierw polsko-ukraiński energetyczny folk w wykonaniu Eneja zwycięzcą pierwszej edycji programu, potem młody Tomek Czaczyk z duszą bluesmana zwycięzcą drugiej, teraz Łemkowska wrażliwość triumfatorem trzeciej.

Jeśli dołożyć do tego ilość autorskich, ambitnych projektów, które pojawiły się w programie, nie tylko w tej edycji, przyznanie dzikiej karty instrumentalnym wirtuozom przez komercyjna stację radiową czy zwycięstwo Gienka Loski w pierwszej edycji Xfactor nadzieje na poprawę sytuacji w rodzimym muzycznym grajdołku stają się coraz bardziej realne. Pytanie tylko czy rzeczywiście było/ jest aż tak źle? Bo takie zespoły jak LemON skądś się przecież biorą.

Wystarczy tylko trochę poszukać, a podobnych unikatów, czekających na odkrycie przez szerszą publiczność znajdziemy całe mnóstwo. A Must Be The Music zaczyna drążyć już 19 maja podczas kolejnej tury pre-castingów.

Monika Kapela

Powiązane wpisy

  • buba

    Łemkowie to etnonim – piszemy przez DUŻE Ł !!!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry