Zdrowie: Ruch dobry na nadciśnienie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą znacznie obniżyć ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, także w przypadku osób, u których ta przypadłość występuje w rodzinie – wynika z nowego badania American Heart Association.

stock.xchng

„Wyniki tego badania pozwalają sformułować praktyczny przekaz, że nawet bardzo umiarkowana ilość ćwiczeń – mamy na myśli energiczne chodzenie łącznie przez 150 minut tygodniowo – może przynieść zdrowiu korzyści. Szczególnie chodzi o osoby z genetycznymi predyspozycjami do nadciśnienia tętniczego” – powiedział autor badania Robin Shook.

Badacze obserwowali prawie 6,3 tys. wysportowanych osób w wieku od 20 do 80 lat przez prawie pięć lat. W tej grupie jedna trzecia miała co najmniej jednego rodzica z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Te osoby miały o 34 proc. mniejszą szansę na tę przypadłość, niż inni niewysportowani ludzie, u których ta choroba występowała w rodzinie.

W sumie u ponad 1,5 tys. uczestników w trakcie badania rozwinęło się nadciśnienie. Ci z badanych, którzy ćwiczyli najwięcej, mieli o 42 proc. mniejszą szansę na chorobę, bez względu na rodzinne predyspozycje. Umiarkowanie wysportowani zmniejszali swoje ryzyko o 26 proc.

Dla porównania, w badaniu opublikowanym ostatnio w magazynie „Hypertension” dowodzono, że osoby o słabej kondycji i przypadkami nadciśnienia w rodzinie są o 70 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie tętnicze niż osoby wysportowane. Dodatkowo wśród osób ćwiczących rodzinne predyspozycje zwiększały ryzyko zachorowania zaledwie o 16 proc.

„Nie można zignorować korelacji między kondycją, historią chorób w rodzinie i ryzykiem zachorowania – uważa Shook z University of South Carolina. – Taka wiedza może pomóc w znalezieniu efektywnych i racjonalnych sposobów uniknięcia chorób, dotykających członków rodziny, a w niektórych przypadkach całych pokoleń”.

Stowarzyszenie American Heart Association zaleca przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. energiczny spacer, pięć razy w tygodniu – podał serwis HealthDay. (PAP)

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry