Rybny pedicure może skończyć się infekcją bakteryjną!

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA, ZWIERZĘTA

Popularne ostatnio zabiegi pedicure’u wykonywane przy udziale egzotycznych ryb Garra rufa mogą wywołać poważne w skutkach infekcje bakteryjne – ostrzegają brytyjscy naukowcy.

Wykonywanie zabiegów spa, podczas których słodkowodne rybki wyskubują martwy naskórek, zostało już zakazane w wielu amerykańskich stanach, ale w Wielkiej Brytanii wciąż jest na nie popyt. Ostrzeżenie na ich temat brytyjscy badacze opublikowali w amerykańskim magazynie „Emerging Infectious Diseases”.

sxc/fael_m


Zabiegi zwane „ryboterapią” przebiegają przy udziale euroazjatyckich tzw. ryb lekarzy, które bywają żywicielami szeregu mikroorganizmów, mogących wywołać poważne infekcje tkanek miękkich. Wiele mikroorganizmów jest odpornych na terapię antybiotykami – ostrzegają badacze z Center for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (CEFAS) w angielskim Weymouth.

Szef zespołu CEFAS, David W. Verner-Jeffreys twierdzi, że na Wyspach istnieje ok. 280 „rybnych salonów piękności” z 15-20 tys. rybek, które w sposób ciągły dostarczane są z Azji. Jak zauważa Verner-Jeffreys, w kwietniu zeszłego roku 6 tys. ryb przywiezionych z Indonezji było zainfekowanych chorobą, która objawiała się krwotokiem m.in. ze skrzeli i pysków, powodując śmierć niemal wszystkich osobników.

Badacze odkryli też oznaki infekcji bakteryjnych w wątrobach, nerkach i śledzionach zwierząt. Wywołał ją paciorkowiec S. agalactiae. Naukowcy zbadali próbki z kolejnych transportów i stwierdzili obecność dalszych patogenów, w większości odpornych na tradycyjne antybiotyki, jak tetracykliny, czy aminoglikozydy.

„Do tej pory zgłosiło się niewielu pacjentów, którzy mogli wtedy się zarazić – twierdzi Verner-Jeffreys. – Jednak nasze badanie wykazuje, że te ryby i woda, w której są transportowane, mogą być potencjalnym źródłem patogenów”.

W szczególnym niebezpieczeństwie są osoby zmagające się z cukrzycą, chorobami wątroby i nieprawidłowościami ze strony układu odpornościowego.

Zdaniem badaczy salony spa powinny zadbać o to, aby wykorzystywać ryby hodowane w kontrolowanym środowisku – podał portal HealthDay. (PAP)

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry