Trwa 65 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

16 maja prezentacją komediodramatu „Moonrise Kingdom” Wesa Andersona rozpoczął się 65 festiwal filmowy w Cannes. Do 27 maja widzowie zobaczą aż 86 filmów, z których 22 biorą udział w oficjalnym konkursie. Tegorocznym gospodarzem ceremonii otwarcia i zakończenia festiwalu jest argentyńsko-francuska aktorka Berenice Bejo, laureatka Cezara za rolę w filmie „Artysta”.

Międzynarodowemu jury przewodniczy natomiast włoski reżyser Nanni Moretti. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes zostanie zdominowany przez filmy amerykańskie. Wśród 22 filmów startujących w konkursie 9 to dzieła w języku angielskim. Jedynym polskim akcentem będzie pokaz krótkometrażowego filmu Marcina Bortkiewicza „Portret z pamięci”.

Opowiada on poruszającą historię maturzysty, który otrzymaną w nagrodzie kamerą kręci film o swojej babci. „Największym sukcesem będzie dla mnie jeśli ktoś dzięki temu festiwalowi zdecyduje się zainwestować w mój debiut pełnometrażowy” mówi o swoim udziale w festiwalu sam zainteresowany.

Festiwal w Cannes odbywa się co roku od 1946 r. i jest jednym z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. Jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę – najważniejszą nagrodę festiwalu, są „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego

M.Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry