Duża ilość spożywanego cukru wpływa na obniżenie inteligencji

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California w Los Angeles wynika, że ilość spożywanego cukru ma wpływ na spadek naszej inteligencji.

Eksperyment przeprowadzono na dwóch grupach szczurów. Początkowo uczono szczury poruszać się po labiryncie, wstępnie jedna z grup dostała słodzoną wodę, a druga jedzenie bogate w kwasy omega-3. Podczas kolejnej próby poruszania się po labiryncie, pierwsza grupa szczurów miała problemy z odnalezieniem wcześniejszej drogi.

stock.xchng

Skąd taka reakcja? Naukowcy twierdzą, że takie zachowanie jest wynikiem reakcji obronnej przed zbyt dużą dawką insuliny, która spowodowała uszkodzenie neuronów w mózgach.

Wyeliminowanie cukru z naszych codziennych posiłków jest bardzo trudne, lecz warto ograniczyć spożywanie słodkich rzeczy, szczególnie takich jak napoje gazowane, które są sztucznie słodzone i które mogą stanowić zagrożenie dla neuronów w naszym mózgu.

Naukowcy obliczyli, że dziennie należy spożyć gram kwasu omega-3, by naprawić neurony, lecz badacze nie są pewni, czy synapsy także mogą być zregenerowane.

Aleksandra Kurzyńska

PAP Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry