Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Science”.

Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi. W dodatku doświadczają silniejszego uczucia szczęścia w momencie sprawowania opieki nad pociechami niż w trakcie innych codziennych aktywności.

ba1969/stock.xchng

Jednak nie wszyscy rodzice są równie zadowoleni.

Ojcowie odczuwają większą radość niż ich bezdzietni rówieśnicy, jednak matki już nie. Według badaczy może to wynikać z faktu, że u matek przyjemne doświadczenia związane z rodzicielstwem są równoważone przez natłok obowiązków domowych i zwiększoną odpowiedzialność.

Rezultaty badania wskazują też, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim. Młodzi lub samotni zdają się nie być już tak zachwyceni rodzicielstwem.

„Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli jesteś starszy (i przypuszczalnie bardziej dojrzały), jesteś w związku małżeńskim (i prawdopodobnie masz większe wsparcie społeczne i finansowe) oraz posiadasz dzieci, możesz być szczęśliwszy niż twoi bezdzietni znajomi. Jednak nie jest to prawdą w przypadku rodziców samotnych lub bardzo młodych” – przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania. (PAP)

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry