Natalie Brown – Kanadyjka o nieprzeciętnym głosie [wywiad]

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, MUZYKA, ROZRYWKA, STYL ŻYCIA

Kariera Natalie Brown, niezależnej kanadyjskiej piosenkarki rozpoczęła się pod koniec XX wieku. Od tego czasu wydała trzy albumy „Let the Candle Burn”, „Random Thoughts” oraz „The Relationship Odyssey”. W wywiadzie udzielonym NEWSFix Magazine odkrywa tajemnice swojej kariery. Zapraszamy do lektury i przesłuchania jej piosenek.


[esplayer url=”http://www.newsfix.pl/wp-content/uploads/2012/05/NEWSFIX-Magazine-NatalieBrown.mp3″ width=”200″ height=”25″]

Nie jesteś nową artystką, Twoja kariera już trwa ponad 10 lat. Co sądzisz o muzyce, którą słyszymy teraz w radiu? Czy style muzyczne rozwijają się w dobrym kierunku (teksy/muzyka)?

Myślę, że w radiu jest trochę dobrych i trochę gorszych piosenek, ale tak było od zawsze. A jeśli chodzi o muzykę, to myślę, że rozwija się ona we właściwym kierunku. Czuję jednak, że muzyka radiowa jest ogólnym odbiciem nurtu kultury zatwierdzonej jedynie przez duże wytwórnię. To właśnie one decydują, że coś jest ,,fajne’’ lub będzie się dobrze sprzedawać – a więc pracować na ich markę, dlatego będzie to ,,upychać’’ w radiu. Z tego powodu myślę, że muzyka w radiu nie jest odbiciem całej kultury i wyrazem wszystkich ludzi. Dlatego właśnie cudowanie jest mieć doskonałą i rozkwitającą scenę niezależnej muzyki.

Let the Candle Burn był Twoim pierwszym albumem. Jak określiłabyś przemianę , jako artystka, która nastąpiła od 1999 roku?

Myślę, że idąc wybraną ścieżką życia, cały czas uczysz i rozwijasz się. Od wydania mojego pierwszego debiutanckiego albumu, sporo nauczyłam się o biznesie i kreowaniu muzyki. Gdy kształtowałam moją własną wytwórnię nagraniową z moim partnerem produkcyjnym, angażowałam się w sprzedaż muzyczną i pisanie różnej muzyki. Myślę, że obecnie jestem bardziej pewna swoich umiejętności w tworzeniu piosenek oraz zdolności w śpiewaniu i sądzę, że obecnie mam większą swobodę w eksperymentowaniu z muzyką i nie martwię się tak bardzo o to, co powiedzą ludzie. Z czasem i praktyką przychodzi pewność siebie.

Dlaczego wybrałaś drogę bycia niezależną artystką. Czy próbowałaś nawiązać współpracę z dużymi wytwórniami?

W mojej karierze eksperymentowałam z kilkoma dużymi wytwórniami i za każdym razem ludzie podchodzili do mnie i chcieli zamienić mnie w innego artystę, zmienić moją muzykę, styl, upiększyć wygląd, tak, bym dopasowała się do tego, co było wówczas popularne. Naprawdę nie czułam się wtedy komfortowo, udając kogoś, kim nie jestem, aż w końcu zdecydowałam, że w moim interesie leży to, by być prawdziwą, taką, jaką jestem i postanowiłam realizować się jako niezależny artysta. Stworzenie własnej wytwórni i działalności wydawniczej oznacza, że tylko ja jestem odpowiedzialna za siebie i za mojego partnera w interesach, który dał mi dużo wolności, by być sobą i taką artystką, jaką chcę być. Nie potrzebowałam żadnego ,,wyższego’’ autorytetu, by otrzymać aprobatę na to, co robię. Myślę, że dzięki byciu niezależnym, zawdzięczam ,,długowieczność’’ mojej kariery. Tworzę muzykę od ponad dziesięciu lat i gdybym była ,,gorącą artystką z 1999’’ prawdopodobnie moja kariera nie byłaby tak długa i skończyła się katastrofą. Moim marzeniem jest tworzenie i wydawanie muzyki, aż do końca moich dni.

,,The Relationship Odyssey’’ jest Twoim nowym albumem. Jak długo zajęło Ci jego stworzenie? Co kryje się za muzyką i słowami?

Między koncepcją a realizacja albumu minęło około 19 miesięcy, podczas których pisałam teksty piosenek i produkowałam album. To był mój pierwszy eksperyment z albumem opartym na pewnym schemacie. W tym czasie sięgnęliśmy po tematy związane z relacjami międzyludzkimi i wszystkie piosenki opowiadają o różnych rodzajach związków, z którymi stykami się przez całe nasze życie.

W jaki sposób podchodzisz do tworzenia piosenek, jeśli chodzi zarówno o muzykę, jak i o tekst?

Proces tworzenia jest różny w zależności od projektu, nad którym pracuję. Dla bieżącego projektu ,,The Relationship Odyssey’’ proces rozpoczął się od wyboru kombinacji dźwięków i melodii, a następnie zostały napisane refreny i wersy utworów. Najpierw przyszła muzyka, temat i wibracje , a później słowa piosenki. Jednak mój proces pisania zmienia się przy albumie lub ogólnym projekcie. Na przykład dla ,,Let The Cande Burn’’ napisałam najpierw słowa, a dopiero później stworzyłam melodie i zaaranżowałam muzykę.

Będąc niezależną artystką trudno jest zdobyć potencjalnych fanów? Z jakich źródeł korzystasz?

Ze względu na fakt, że prasa i radio są głównym, lecz niestety drogim źródłem możliwości reklamy dla niezależnego artysty z ograniczonym budżetem, używam Internetu jako podstawowego środka do pozyskiwania fanów i ekspozycji mojej muzyki. Jestem obecna na wszystkich znaczących portalach społecznościowych i wydaje się, że YouTube i Facebook są teraz najlepszymi miejscami dla fanów do odkrycia mojej muzyki. Ludzie znajduję mnie czasami dzięki serwisom, w których moja twórczość jest tak udostępniona .

Czy bycie niezależną artystką jest dobrym biznesem ? Wielu artystów korzysta z crowdfundingu, inni szukają większych sponsorów. Jaki jest Twój pomysł na ten biznes?

Mam szczęście, że jako niezależny artysta moja kariera ma się całkiem dobrze. Angażowanie się w wprowadzanie mojej muzyki do filmu, telewizji i reklamy było dobrym źródłem dochodów i oczywiście sprzedaży albumu. Przy mojej ostatniej płyty używałam crowdfundingu (społeczne finansowanie – przyp.red.) jako częściowego funduszu i myślę, że to jest świetny pomysł, aby to robić. Co do moich pomysłów na biznes, sądzę, że musisz najpierw ocenić, jakim jesteś artystą i jakich masz fanów, a następnie bazując na tej wiedzy, stworzyć swój własny plan na biznes. Biznesplan dla rockowego niezależnego zespołu będzie różnić się od pomysłu na biznes takiego artysty jak ja, który tworzy bardziej komercyjną muzykę pop .Poza tym trzeba pamiętać, że w crowfundingu nie powinieneś oczekiwać, że większość z twoich fanów ofiaruje ci swoje finansowe wsparcie do projektu, ponieważ niektórzy z nich mogą lubić cię pod względem osobistym lub muzycznym, lecz jeszcze nie czują potrzeby kupowania muzyki, gdyż mają ją dostępną w swojej play-liście. Może się też czasem zdarzyć, że jakiś zespół lub artysta zacznie być sponsorowani przez takie firmy jak X,Y,Z, itd., dlatego muzycy powinni mieć oczy szeroko otwarte na takie okazje.


Czy myślałaś kiedykolwiek o stworzeniu albumu z remixami swoich piosenek? Ze swoim rewelacyjnym głosem i pozytywnym przekazem w tekstach piosenek z łatwością mogłabyś uderzyć do fanów muzyki dance. Co sądzisz o konkursie dla fanów na remix Twoich utworów?

Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Planowałam zajęcie się tym na Vlog na YouTubie, dlatego proponuje każdemu, kto interesuje się tym, sprawdzić na mojej stronie www.natalie-brown.com odpowiedź, która pojawi się w tym roku. Możecie pytać o remixy i możliwości współpracy, ale to są podstawowe odpowiedzi:
– Nie mam dużo wolnego czasu na wszystko to, co jest na mojej płycie
– niezależni artyści, producenci i osoby zajmujące się remixem nie rozumieją sporności praw autorskich, a wiadomo, że istnieją różne prawa w różnych krajach, co może jeszcze bardziej skomplikować sprawę
– dynamika między producentem/osobą zajmującą się remixem a artystką może być często ,,niezrównoważona’’ nie mam czasu na jakieś ,,dramatyczne’’ sytuacje na tym etapie mojej kariery.

Wielu artystów wykorzystuje znane piosenki z przeszłości i tworzy covery. Jeśli kiedykolwiek planowałabyś wydać taki album, to jakie piosenki znalazłyby się na nim ?

Mam tyle ulubionych piosenek z przeszłości! Myślę, że coverami mogłyby być:

“My All” Mariah Carey
“Eternal Flame” The Bangles
“You’ve Got a Friend” Carole King
“From This Moment On” Shania Twain
“Stuttering” Jazmine Sullivan
„Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)” Aretha Franklin
“Fallin” Alicia Keys
“Calling All Angels” Train
“We Found Love” Rihanna
“Hero” Mariah Carey
“Killing Me Softly” Roberta Flack
“1+1” Beyonce
“I Can’t Love Anymore” Teena Marie

Jako artystka i bizneswoman, co chciałabym przekazać początkującym muzykom? Czy scena niezależna jest najlepszym modelem czy może warto wystartować w programach typu XFactor lub Idol, by zostać zauważonym ?

Myślę, że droga, która należy iść, zależy od tego, jaką jesteś osobą i artystą oraz jakie są twoje długoterminowe cele. Jeżeli jesteś młody i chcesz mieć szansę, by zostać ,,sławnym’’, nie przeszkadzała ci to, że duże wytwórnie mówiłyby ci, jaki masz mieć styl muzyczny, jaką masz być osobą, co masz nosić, z jakimi markami masz współpracować, jakie piosenki masz wykonywać, itd. – to powiedziałabym – idź do programu Idol lub X Factor albo do innego muzycznego. Konkursy wokalne są rywalizacją dla młodych artystów i są dzisiejsza wersją tego, co wcześniej nazywało się ,,kupowaniem demo kasety’’.

Jeżeli jednak jesteś muzykiem z własną wizją siebie i oryginalnym stylem, który nie dopasowuje się w żadne radiowe listy przebojów lub jeżeli masz więcej niż 26 lat, wtedy powiedziałabym, żebyś spróbował niezależnych możliwości. Wybór zależy od rodzaju kariery, którą chcesz wybrać. Często ludzie, którzy uczestniczą lub wygrywają w telewizyjnych konkursach w śpiewaniu, nie mają długiej kariery. Mogą stworzyć przebój, lecz na ogół trwa on tylko kilka lat. Wyjątkami od tej reguły są takie artystki jak Kelly Clarkson, Leona Lewis i Carrie Underwood, lecz żadna z nich nie jest zwyciężczynią , która wygrała ostatnio.

Myślę, że najważniejszą rzeczą w tym, by być niezależnym artystą, jest budowanie swojej marki i własnego biznesu. Jeżeli nadarzy się okazja, możesz zawsze współpracować z inwestorem, by stać się bardziej rozpoznawalnym, lecz nadal kontroluj swoją markę i los, chyba, że zdecydujesz inaczej.

KONKURS:
Mamy dla Was aż 3 kopie (cyfrowe) albumów Natalie Brown. Aby otrzymać jedną z nich należy odpowiedzieć na dwa pytania.

PYTANIE 1: W którym roku Natalie wydała album „Let the Candle Burn”.
PYTANIE 2: Gdzie urodziła się Natalie?

Na odpowiedzi czekamy do 31 maja 2012r pod adresem konkurs[@]newsfix.pl. W tytule prosimy napisać KONKURS NATALIE BROWN. Spośród nadesłanych odpowiedzi wylosujemy trzech zwycięzców.

Rozmawiał Rafał Kudliński
Opracowanie: Aleksandra Kurzyńska

Powiązane wpisy

  • Kamila

    Natalie jest cudowna … dzięki za ten wywiad … mało kto o niej słyszał!!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry