Czy nadchodzi komercjalizacja kosmosu? – prywatny statek Dragon dotarł do ISS

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

25 maja po raz pierwszy w historii prywatny statek Dragon zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten bezzałogowy statek składający się z rakiety nośnej Falcon 9 i kopuły wielokrotnego użytku, został zbudowany i wysłany przez twórcę PayPala oraz firmy Tesli Motors – miliardera Elona Muska.

fot. NASA

Po trzech dniach podróży Dragon przywiózł ze sobą na ISS ładunek próbny, który składał się m.in.z produktów żywnościowych, zabrał też ze sobą prochy Jamesa Doohana, który w latach 60. grał rolę Scottiego w serialu ,,Star Trek’’.

Misja Dragon C2+ jest niewątpliwie kolejnym dużym krokiem w podboju kosmosu, która otworzy komercyjny kosmiczny rynek. Udana podróż prywatnego statku kosmicznego pokazuje, że nie tylko publiczne statki NASY mogą podróżować po kosmosie, lecz także te prywatnych przedsiębiorstw, co oznaczałoby, że takie kosmiczne wycieczki mogłyby być dużo ,,tańsze’’.

Duże korporacje jak SpaceX czy Orbital Science Corporation już zacierają ręce i planują kolejne testy oraz takie podróże. Także angielski miliarder Richard Branson obiecuje już w 2013r. uruchomić pierwsze regularne wycieczki w kosmos, które będą wychodziły niedaleko ponad przestrzeń kosmiczną, nie osiągnąwszy jednak orbity okołoziemskiej. Kosmiczna podróż miałaby trwać 3 godziny i kosztować ok.200tys dolarów.

Aleksandra Kurzyńska
NASA/ polskieradio


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry