Rasizm na Ukrainie odstraszy fanów na Euro 2012?

AKTUALNOŚCI, EURO 2012, POLSKA, SPORT, ŚWIAT

Do Euro 2012 zostało już tylko parę dni, a temat organizacji mistrzostw na Ukrainie jest tematem spornym w całej Europie. Były brytyjski piłkarz jamajskiego pochodzenia – Soll Campbell ostrzega i apeluje do kibiców: ,,Zostańcie w domu i oglądajcie mecze w telewizji, by uniknąć ryzyka. Nie przyjeżdżajcie tam, bo możecie skończyć, wracając w trumnie’’. Campbell dodaje także, że UEFA niesłusznie dała Euro 2012 Polsce i Ukrainie z powodu ich niemożności uporania się z rasizmem.

Czy były obrońca przesadza? Jak widać w Anglii nie tylko on obawia ataków na cudzoziemców – Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii przypomina podróżującym fanom pochodzenia afro-karaibskiego i azjatyckiego podjęciu „szczególnej ostrożności” podczas mistrzostw.

Obecnie szacuje się także, że tylko 5tys brytyjskich fanów poleci do Kijowa i Doniecka. Ilość ta jest bardzo mała, szczególnie mając na uwagę fakt, że na Mistrzostwa Świata w Afryce w 2010r poleciało 10tys brytyjskich fanów, a w 2006 aż 100tys na mistrzostwa organizowane w Niemczech.

Nie tylko rasizm może odstraszyć fanów na Euro 2012. Przypomnijmy, że wiele państw UE bojkotuje Euro 2012 w ramach protestu przeciwko przetrzymywania Julii Tymoszenko w więzieniu. Sporną kwestią jest także masowe zabijanie bezpańskich psów na Ukrainie.

Co sądzicie o ostatnich wypowiedziach w mediach ? Czy są przesadzone i niekorzystnie wpływają na wizerunek Polski jak i Ukrainy? Kto ma rację ?

Aleksandra Kurzyńska
guardian/bbc

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry