Potrójna koniunkcja na niebie dziś w nocy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

W nocy z czwartku na piątek na niebie dojdzie do kolejnego spotkania Księżyca z Saturnem i Spiką – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak zauważył naukowiec, do różnego rodzaju spotkań na sferze niebieskiej dochodzi praktycznie codziennie.

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)

„Najbardziej efektowne są jednak te spotkania – astronomowie mówią na nie koniunkcje – w których biorą udział jasne obiekty. Do takiego właśnie wydarzenia dojdzie w nocy z 31 maja na 1 czerwca, a będzie ono tym ciekawsze, że na niebie spotkają się aż trzy jasne obiekty: Księżyc przed pełnią, będący po niedawnej opozycji Saturn oraz najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, czyli Spica” – dodał.

Księżyc i Saturn – zapowiedział astronom – znajdą się w odległości około 8 stopni od siebie, ale pomiędzy nimi świecić będzie jeszcze Spica. „Dzięki temu, dysponując lornetką o sporym polu widzenia, wynoszącym ponad 8 stopni, będziemy w stanie obserwować całą trójkę obiektów na raz” – zapewnił.

Według naukowca koniunkcję można obserwować już wieczorem, bo godzinę po zachodzie Słońca cała trójka świeci około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. „Z obserwacjami można jednak poczekać do okolic północy, bo wtedy Księżyc będzie jeszcze bliżej Spiki i Saturna niż wieczorem” – radził dr Olech.

zrodlo: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry