Nowy robak o nazwie „LilyJade” atakuje przez Facebooka

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT

Ekspertom ds. bezpieczeństwa dość rzadko zdarza się analizować szkodliwy plik stworzony w formie dodatku, który bez przeszkód działa w kilku różnych przeglądarkach internetowych. Jeszcze rzadziej zdarzają się wtyczki działające w przeglądarkach wykorzystujących całkowicie inne silniki.

Robak LilyJade powstał przy użyciu znajdującego się w fazie testów beta systemu Crossrider, który pozwala tworzyć zunifikowane wtyczki dla przeglądarek Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Google Chrome.

Podczas monitorowania aktywności pewnego botnetu analitycy z Kaspersky Lab odkryli nietypowy moduł instalujący potencjalnie niebezpiecznie oprogramowanie na komputerach użytkowników. Nawiązywał on połączenie ze stroną internetową i instalował w folderze Program Files aplikację o nazwie „FACEBOOK LILY SYSTEM”.

Po analizie okazało się, że głównym zadaniem tego szkodliwego programu jest fałszowanie modułów reklamowych w serwisach Yahoo, YouTube, Bing/MSN, AOL, Google oraz Facebook w celu przenoszenia użytkowników zainfekowanych komputerów na cyberprzestępcze strony WWW. Ponadto, analitycy stwierdzili, że szkodliwa funkcja nowego robaka obejmuje mechanizm rozprzestrzeniania się, który działa za pośrednictwem Facebooka.

Robak LilyJade rozprzestrzenia się poprzez publikowanie wiadomości spamowych ze zhakowanych kont. Odsyłacze w wiadomościach spamowych prowadzą do zainfekowanych stron, na których ukryte funkcje przekierowują użytkowników do zestawu szkodliwych programów o nazwie NuclearPack. W skład tego zestawu wchodzi instalator robaka LilyJade, jak również wtyczki dla przeglądarek.

Po krótkiej analizie serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców analitykom z Kaspersky Lab udało się trafić na ofertę sprzedaży tego szkodliwego programu na jednym z forów cyberprzestępczych. Oprogramowanie LilyJade zostało wystawione na sprzedaż za 1 000 dolarów amerykańskich. Dodatkowe 500 dolarów trzeba było zapłacić za instalator źródłowy, który pozwala nabywcy wprowadzić własne modyfikacje.

Źródło: Kaspersky

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry