Pierwszy prywatny statek kosmiczny Dragon, powrócił z tygodniowego pobytu na orbicie.

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Epoka promów kosmicznych została definitywnie zażegnana wraz z powstaniem rodziny wielofunkcyjnych statków kosmicznych, opracowanych przez amerykańską firmę SpaceX. NASA przekazała obsługę zaopatrzenia prywatnym firmom w celu zwiększenia efektywności badań nad głębszymi obszarami przestrzeni kosmicznej.

stock.xchng

Planowany odlot był wielokrotnie odkładany, ostatecznie zakończył się powodzeniem i 22 maja kapsuła wystartowała z Przylądku Caneveral. Czwartego dnia misji, Dragon dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie został wprowadzony do basenu portowego. Po raz pierwszy powstała możliwość wejścia przez astronautów do nowego pojazdu. Wczoraj o 9.07 naszego czasu statek został odłączony i rozpoczęto przygotowania do jego powrotu na Ziemię. Łączny czas misji wynosił 9 dni, 7 godzin, 58 minut i zakończył się nieukrywanym sukcesem.

Dragon bez żadnych komplikacji wylądował z pluskiem w oceanie, niedaleko kalifornijskiego wybrzeża. Zgodnie z wypowiedzią założyciela i dyrektora wykonawczego firmy SpaceX, Elona Muska- statek może spokojnie rozpocząć trasę po Stanach Zjednoczonych.

Joanna Kukowska
źródło:NASA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry