Spadek opłat za płatności wykonywane kartą Mastercard.

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Firma Mastercard, wydająca karty płatnicze, z dniem 1 stycznia 2013 roku ma znacznie obniżyć opłaty, pobierane za transakcje kartami. Poziom spadku opłat za płatności wykonywane kartą Maestro jest porównywalny do kwot sugerowanych przez Narodowy Bank Polski, jednak w przypadku innych produktów są one zróżnicowane.

Koncern nie zamierza jednak podpisać porozumienia między sprzedawcami, a instytucjami finansowymi, zaproponowanym przez NBP- poinformował dyrektor Mastercard Polska, Michał Skowronek. Według przedstawicieli Mastercard Polska, zalecenia NBP noszą znamiona horyzontalnego porozumienia cenowego i ograniczałoby konkurencyjność rynkową.

Narodowy Bank Polski liczy, że obniżenie stawek opłat za transakcje kartami przyczyni się dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki, w tym obrotu bezgotówkowego i sieci akceptacji. Szef Mastercard nie zgadza się z tym założeniem, powołując się na doświadczenia z rynków amerykańskiego i australijskiego. Niezależnie od postępów porozumiewawczych , bank musi zaakceptować ewentualne jednostronne decyzje o obniżeniu opłat interchange, natomiast jeśli nie zostaną one podjęte- firma Mastercard otrzyma od NBP poparcie regulacji w tym zakresie.

joanna kukowska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry