W tym tygodniu w całej Polsce pokazy tranzytu Wenus

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Spacer Wenus na tle tarczy Słońca – w nocy z 5 na 6 czerwca – będzie można oglądać na żywo w internecie. Specjalne pokazy organizuje też z tej okazji wiele instytucji w całej Polsce. Na następny tranzyt Wenus trzeba będzie czekać do 2117 roku.

W nocy z wtorku na środę, zaraz po północy czasu środkowoeuropejskiego, planeta Wenus zacznie przesuwać się na tle tarczy Słońca. Wędrówka ta zabierze jej ponad 6 i pół godziny. Warunkiem zjawiska jest to, by Słońce, Wenus i Ziemia ustawiły się w jednej linii. Do tego dochodzi rzadko, ponieważ Ziemia i Wenus krążą dookoła Słońca po lekko nachylonych orbitach.

fot. NASA/ World visibility map for June 5-6, 2012 Venus Transit. Credit: M. Zeiler

Przejście z roku 2012 nie będzie widoczne na całym globie, bo w wielu miejscach Słońce znajdzie się w tym czasie poniżej horyzontu. W Polsce będzie można oglądać tylko koniec tego zjawiska. Jednak w ramach naukowo-społecznościowego europejskiego projektu GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array – globalna inteligentna sieć teleskopów robotów) transmisję na żywo z Australii, Japonii i Norwegii będzie można bezpłatnie obejrzeć w internecie (http://gloria-project.eu/venus-transit-pl/). Transmisji będzie towarzyszył komentarz na żywo po angielsku i hiszpańsku.

Jak poinformował Instytut Fizyki UW w przesłanym PAP komunikacie, przekaz będzie się składać z trzech głównych odcinków: transmisji na żywo pierwszych 30 minut, gdy Wenus wejdzie na tarczę Słońca (od godz. 0.04), 10 minut w połowie przejścia (od godz. 3.25) i ostatnich 30 minut (od godz. 6.26), gdy Wenus ponownie przekroczy granicę tarczy słonecznej. W pozostałym czasie obrazy będą uaktualniane co 5 minut.

Przygotowano też materiały dydaktyczne dla uczniów szkół średnich. Obserwując przejście Wenus na tle tarczy Słońca, uczniowie będą mogli wyznaczyć odległość między Ziemią a Słońcem, wykorzystując fotografie wykonane w trakcie przejścia w ramach projektu GLORIA. Poza tym współpracujący z projektem naukowcy w ramach ekspedycji obserwować będą zdarzenia przy wykorzystaniu teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych, a ich filmy i zdjęcia zostaną umieszczone na stronie projektu.

Tranzyt Wenus będzie można również zobaczyć w niektórych obserwatoriach astronomicznych, centrach nauki czy innych ośrodkach w całym kraju.

W Krakowie zjawisko będzie obserwowane z Kopca Kościuszki, we Wrocławiu – na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w Kielcach – na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Pokazy przygotowało też gdańskie Centrum Hewelianum, które obserwacje prowadzić będzie na szczycie góry Gradowej.

Całonocną imprezę zaplanowano w planetarium Niebo Kopernika przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Początek – 5 czerwca o godz. 21. Na patio przed planetarium wystąpi Kielecki Teatr Tańca z baletem „Tranzyt Wenus”, a w planetarium po północy odbędzie się kosmiczny maraton filmowy. Przed wschodem Słońca w Polsce goście Nieba Kopernika będą się łączyć z drugą półkulą Ziemi i obserwować na ekranach, jak przebiega tranzyt w innych krajach. Spotkanie zakończy się śniadaniem na trawie o 6 rano. Przejściu Wenus towarzyszyć mają też liczne wykłady i spotkania z naukowcami.

Wydarzenia w całej Polsce towarzyszące tranzytowi Wenus można sprawdzić pod adresem: http://www.vt2012.astronomia.pl/okolica.html

Astronomowie podkreślają jednak, że nieumiejętne obserwacje Słońca i tranzytu Wenus mogą prowadzić do utraty wzroku. Do ślepoty prowadzić może nie tylko patrzenie na Słońce przez lunetę, ale również gołym okiem. Naukowcy proponują, żeby początkujący miłośnicy astronomii obserwowali Słońce, rzutując jego obraz z lunety (najlepiej przyciemnionej) na ekran.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry