Robaka Flame kontrolowano przez pewien czas z Polski

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, STRONY WWW, ŚWIAT

Najnowsze odkrycia ujawniły, że infrastruktura wykorzystywana do kontrolowania Flame’a była przenoszona między kilkoma krajami i działała między innymi w Polsce.

W ubiegłym tygodniu firma Kaspersky Lab poinformowała o wykryciu wysoce zaawansowanego szkodliwego programu, znanego jako Flame, który był aktywnie wykorzystywany jako cyberbroń wycelowana w kilka krajów. Eksperci z Kaspersky Lab natrafili na Flame’a podczas badania prowadzonego na zlecenie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Analiza wykazała, że Flame jest największym i najbardziej zaawansowanym wykrytym dotychczas pakietem do przeprowadzania ataków internetowych.

stock.xchng

Analiza przeprowadzona przez Kaspersky Lab wykazała, że Flame był aktywnie wykorzystywany do cyberszpiegostwa i infekował komputery w celu kradzieży danych oraz poufnych informacji. Skradzione zasoby były przesyłane do jednego z serwerów kontroli nadzorowanych przez cyberprzestępców.

Analitykom udało się, we współpracy z organizacjami GoDaddy oraz OpenDNS, odłączyć większość szkodliwych domen wykorzystywanych przez infrastrukturę serwerów kontroli Flame’a. Szczegółowe badanie ujawniło następujące informacje:

– Działająca od kilku lat infrastruktura serwerów kontroli Flame’a została wyłączona natychmiast po tym, jak eksperci z Kaspersky Lab wykryli istnienie zagrożenia w ubiegłym tygodniu.
– Obecnie istnieje ponad 80 znanych domen wykorzystywanych przez serwery kontroli Flame’a. Domeny te zostały zarejestrowane w latach 2008 – 2012.
– W ciągu ubiegłych czterech lat serwery przechowujące infrastrukturę kontrolującą Flame’a były przenoszone między wieloma państwami, łącznie z Polską, Hong Kongiem, Turcją, Niemcami, Malezją, Łotwą, Wielką Brytanią oraz Szwajcarią.
– Do rejestracji domen wykorzystywanych do kontrolowania Flame’a korzystano z ogromnej ilości fałszywych tożsamości.
– Z najnowszych danych Kaspersky Lab wynika, że zainfekowani użytkownicy zostali zidentyfikowani w wielu częściach świata, łącznie z Bliskim Wschodem, Europą, Ameryką Północną oraz Azją.
– Atakujący korzystający z Flame’a wydają się być szczególnie zainteresowani plikami PDF, dokumentami pakietu Office oraz projektami z aplikacji AutoCad.
– Dane przesyłane przez robaka Flame do serwerów kontroli są zaszyfrowane przy użyciu prostych metod. Skradzione dokumenty są kompresowane przy użyciu biblioteki Zlib (open source) oraz zmodyfikowanej kompresji PPDM.

źródło: kaspersky

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry