Nowy-stary Dworzec Wrocław Główny

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA

W piątek 1 czerwca po prawie dwóch latach remontu wrocławski Dworzec Główny został udostępniony pasażerom. Inwestycja pochłonęła ok. 360 mln zł., a ostatnie prace w części niezwiązanej z obsługą podróżnych zakończą się w lipcu.

Modernizacja objęła budynek główny dworca wraz z holem kasowym, wszystkie perony i prowadzące do nich tunele, główne wejścia oraz podziemia i plac przed budynkiem dworca, pod którym wybudowano parking na ponad 200 aut. Sam plac dzięki nasadzeniom młodych drzewek, trawiastym pagórkom oraz wykorzystaniu elementów małej architektury zaaranżowano na atrakcyjne miejsce spotkań.

Na piętrze, na którym wciąż trwają prace konserwatorskie nad odnalezionymi w czasie remontu zabytkowymi elementami znajdzie się handlowa część kompleksu. Nowym elementem w obrębie dworca jest tzw. dworzec nocny, który swoim wyglądem przypomina wagon.

Składa się on z trzech kondygnacji połączonych ze sobą schodami i windą. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa 250 kamer, a w tym tygodniu pojawią się także wielojęzyczne elementy informacyjne specjalnie dla kibiców, przybywających na Euro 2012. Mimo otwarcia Dworca Głównego do końca czerwca będzie dalej działał dworzec tymczasowy. Remont Dworca Głównego rozpoczął się w kwietniu 2010 r., a wykonawcą robót było konsorcjum pod przewodnictwem firmy Budimex SA.
Dworzec Główny we Wrocławiu powstał w połowie XIX w. według projektu Królewskiego Architekta Kolei Górnośląskich Wilhelma Grapowa. Na przełomie XIX i XX wieku został przebudowany, a jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku.

Źródło:
http://wroclawnowyglowny.pl

Monika Kapela

Powiązane wpisy

  • Oppi

    Byłam na dworcu we Wrocławiu kiedyś ( jak przyjechałam do tego miasta żeby lecieć z lotniska na wczasy z alfastarem) i teraz byłam ostatnio. Widać, że Polska się rozwija i to się chwali. Cieszę się bo niebawem znowu być może we Wrocławiu zagoszczę. Znowu lecę na wakacje z alfą i jeszcze tylko nie wiem skąd. Z jednej strony o pół godziny mam bliżej do Wrocławia z drugiej jednak chciałabym zobaczyć nowy terminal na Okęciu.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry