Festiwal Aktorstwa Filmowego – nowe wydarzenie kulturalne we Wrocławiu

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Pierwsza edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego – nowej imprezy na mapie kulturalnej Wrocławia odbędzie się między 18 a 22 października w Dolnośląskim Centrum Filmowym.Patronem festiwalu jest Tadeusz Szymków, wybitny aktor teatralny i filmowy, którego talent, nie został dostatecznie doceniony za życia. Dyrektorem artystycznym imprezy jest Bogusław Linda, który spotkał się z Szymkowem jeszcze w PWST – prowadził do dyplomu rocznik, na którym studiował patron festiwalu.

sxc


Dyrektorem naczelnym został natomiast Stanisław Dzierniejko, szef Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, a prywatnie przyjaciel Szymkowa. Ideą imprezy jest położenie nacisku na wybitne aktorstwo filmowe. Podstawą festiwalu będzie polskie kino pokazywane jednak w dużo szerszym wymiarze niż to miało miejsce do tej pory na jakiejkolwiek imprezie tego rodzaju.

Głównym wydarzeniem festiwalu będą konkursy, w których nagrodzone zostaną najlepsze role w polskich filmach fabularnych i serialach, w produkcjach średnio – i krótkometrażowych, także tych realizowanych amatorsko, umieszczanych w internecie, kręconych komórką czy iPhonem.

Najwybitniejszym twórcom pierwszego i drugiego planu zostaną wręczone nagrody, roboczo nazwane Kryształowymi Gwiazdami. W programie imprezy nie zabraknie także retrospektyw zarówno polskiego jak i zagranicznego kina. Atrakcją będą natomiast spotkania z twórcami i otwarte dla wszystkich chętnych warsztaty aktorstwa filmowego, które poprowadzi m.in. Bogusław Linda. Dla najlepszego ich uczestnika przewidziano w nagrodę stypendium w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na pierwszą edycje festiwalu organizatorzy zaprosili m.in. Janusza Gajosa, Andrzeja Chyrę, Kingę Preis i Małgorzatę Kożuchowską. Najbardziej cieszą jednak zapowiadane przez organizatorów przystępne ceny biletów na to wydarzenie. Wejściówki dla młodzieży na przedpołudniowe seanse będą kosztowały zaledwie 5 zł, na późniejsze pokazy – 10. Program festiwalu będzie znany pod koniec czerwca, a na początku lipca ruszy strona festiwalu www.festiwalaktorstwafilmowego.pl. 1 sierpnia rozpocznie natomiast działalność biuro festiwalowe.. Festiwal zostanie dofinansowany kwotą 370 tys. zł przez marszałka Dolnego Śląska.

M.Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry