Nowy Mac OS 10.8 Mountain Lion latem za niecałe 20 dolarów [film]

AKTUALNOŚCI, KOMPUTERY, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Podczas WWDC 2012 firma Apple poinformowała, że OS X Mountain Lion, dziewiąta wersja najbardziej zaawansowanego systemu operacyjnego do komputerów stacjonarnych, w lipcu będzie dostępna do pobrania z Mac App Store. Mountain Lion wprowadza ponad 200 innowacyjnych funkcji, w tym zupełnie nową aplikację Messages, Notification Center, ogólnosystemowe Udostępnianie, integrację z Facebookiem*, Dictation, funkcję Power Nap (aktualizowanie komputera w trybie uśpienia), klonowanie obrazu przez AirPlay, Game Center i ulepszone zabezpieczenia Gatekeeper. Teraz, kiedy usługa iCloud została wbudowana w fundamenty OS X, Mountain Lion sprawia, że synchronizowanie treści między wszystkimi urządzeniami staje się łatwiejsze, niż kiedykolwiek przedtem.

fot. apple

„Tempo innowacji w komputerach Mac jest zdumiewające; OS X Mountain Lion nadchodzi zaledwie po roku od niezwykle udanej premiery systemu Lion,” powiedział Philip Schiller, starszy wiceprezes Apple ds. światowego marketingu produktów. ”Za sprawą wbudowanych usług iCloud, Notification Center, aplikacji Messages, Dictation, integracji z Facebookiem i innych funkcji jest to najlepszy OS X, jaki dotychczas powstał”.

Wykorzystując konto iCloud użytkownika komputera, Mountain Lion ułatwia konfigurowanie aplikacji Mail, Kontakty, Kalendarz, Messages, Reminders i Notes. Nowe aplikacje Reminders i Notes pomagają zapamiętać ważne zadania i szybko utrwalać myśli, a iCloud automatycznie synchronizuje wszystkie treści. Dokumenty w chmurze działają ze wszystkimi aplikacjami obsługującymi iCloud, w tym z pakietem Apple iWork, więc użytkownik może otwierać i edytować je w dowolnym urządzeniu.

Nowa aplikacja Messages zastępuje iChat i oferuje funkcje iMessage użytkownikom Maców, którzy teraz mogą wysyłać wiadomości do każdego użytkownika telefonu iPhone, iPada, iPoda touch lub innego komputera Mac. Można dołączać pliki, zdjęcia wysokiej jakości i wideo HD, a wiadomości iMessage pojawiają się na wszystkich urządzeniach, co pozwala kontynuować konwersację od miejsca, w którym została przerwana. iMessage oferuje wiadomości grupowe, potwierdzenia doręczenia i przeczytania, sygnalizację pisania oraz bezpieczne, kompleksowe szyfrowanie. Aplikacja Messages obsługuje też tradycyjne komunikatory internetowe, takie jak AIM, Yahoo!, Google Talk i Jabber.

W Mountain Lion ulepszono prezentację powiadomień. Notification Center to jedno miejsce, w którym można obejrzeć powiadomienia OS X i aplikacji firm trzecich. Użytkownik może określić, które aplikacje mają przesyłać powiadomienia, jaki typ powiadomień chce otrzymywać i ile elementów będzie pokazywanych w Notification Center. Kiedy użytkownik chce skupić się na pracy albo obejrzeć filmy, może tymczasowo zawiesić wszystkie powiadomienia.

Mountain Lion oferuje nowe, ogólnosystemowe Udostępnianie, które pozwala łatwiej udostępniać linki, zdjęcia, wideo i inne pliki. Kliknięcie przycisku Share pozwala szybko udostępnić plik bez przełączania się do innej aplikacji, a ponadto wystarczy zalogować się raz, aby używać usług firm trzecich, takich jak Facebook, Twitter, Flickr i Vimeo. Serwisy Facebook i Twitter są zintegrowane z Notification Center, więc użytkownik może otrzymywać powiadomienia, kiedy ktoś prześle im wiadomość albo wspomni o nim w poście lub tweecie.

Wbudowana obsługa Facebooka umożliwia publikowanie zdjęć, linków i komentarzy bezpośrednio z poziomu aplikacji. Kiedy użytkownik zaloguje się, jego przyjaciele z Facebooka pojawiają się automatycznie na liście kontaktów wraz ze zdjęciami. W Mountain Lion powiadomienia z Facebooka są pokazywane w Notification Center. Można nawet aktualizować status na Facebooku z poziomu Notification Center.

Funkcja Dictation w Mountain Lion pozwala podyktować tekst w każdym miejscu, w którym można go wpisać, zarówno w aplikacjach Apple, jak i firm trzecich. Mountain Lion wprowadza też innowacyjną funkcję Power Nap, która aktualizuje MacBooki Pro z ekranem Retina oraz MacBooki Air (drugiej i trzeciej generacji) w trybie uśpienia. Power Nap automatycznie odświeża aplikacje Mail, Kontakty, Kalendarz, Reminders, Notes, Strumień zdjęć, Znajdź mój Mac i Dokumenty w chmurze, a jeśli komputer jest podłączony do prądu, pobiera aktualizacje oprogramowania i tworzy kopię zapasową Maca za pomocą Time Machine.

Nowa, rewolucyjna funkcja Gatekeeper pozwala bezpieczniej pobierać oprogramowanie z internetu, oddając użytkownikowi kontrolę nad aplikacjami, które mogą być instalowane na Macu. Aplikacje można instalować z dowolnego miejsca, podobnie jak dziś, albo — w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa —ustawić funkcję Gatekeeper w taki sposób, aby zezwalała tylko na aplikacje z Mac App Store. Ustawienie domyślne pozwala na instalowanie aplikacji z Mac App Store oraz od twórców oprogramowania, którzy mają unikatowy identyfikator dewelopera przyznany przez Apple. Oprócz codziennego sprawdzania aktualizacji bezpieczeństwa Mountain Lion oferuje sandboxing dla aplikacji, który uniemożliwia programom naruszenie zabezpieczeń systemu, a także randomizację układu przestrzeni adresowej w jądrze (ASLR), która lepiej chroni przed atakami przez przepełnienie bufora.

Dodatkowe nowe funkcje w Mountain Lion to m.in.:

– funkcja AirPlay Mirroring, łatwy sposób na powielenie zawartości ekranu Maca na ekranie telewizora HD poprzez przesyłanie zabezpieczonego strumienia obrazu o maksymalnej rozdzielczości 1080p do Apple TV, albo na wysyłanie dźwięku do odbiornika lub głośników obsługujących AirPlay;
– aplikacja Game Center, która oferuje użytkownikom Maców popularną społecznościową sieć dla graczy znaną z systemu iOS, umożliwiając im wieloosobową grę z przyjaciółmi używającymi Maców, telefonów iPhone, iPadów i iPodów touch;
– szybsza przeglądarka Safari ze zunifikowanym polem inteligentnego wyszukiwania; kartami iCloud, które prezentują otwarte strony na wszystkich urządzeniach użytkownika; oraz nowym widokiem kart, który umożliwia ich szybkie przełączanie;
– nowe funkcje dla użytkowników z Chin, w tym znacznie ulepszone wprowadzanie tekstu, nowy słownik chiński, łatwa rejestracja u popularnych dostawców usług pocztowych, wyszukiwarka Baidu w Safari, wbudowane udostępnianie w serwisie Sina Weibo oraz popularne witryny wideo Youku i Tudou;
– ponad 1700 nowych wywołań API, które zapewniają deweloperom dostęp do rdzenia systemu operacyjnego i technologii internetowych, a także do najnowszych funkcji OS X, takich jak Dokumenty w chmurze, Reminders, Udostępnianie i Game Center.

OS X Mountain Lion będzie dostępny od lipca w Mac App Store w cenie 19,99 USD. Mountain Lion wymaga systemu Lion lub Snow Leopard (OS X wersja 10.6.8 lub nowsza), 2 GB pamięci i 8 GB wolnego miejsca na dysku. Pełną listę wymagań i kompatybilnych systemów można znaleźć pod adresem apple.com/osx/specs. OS X Server wymaga systemu Mountain Lion i będzie dostępny od lipca w Mac App Store w cenie 19,99 USD. Aktualizacja OS X Mountain Lion Up-to-Date będzie dostępna w Mac App Store bez dodatkowych opłat dla wszystkich klientów, którzy nabędą kwalifikujący się, nowy system Mac od Apple lub autoryzowanego dystrybutora Apple w dniu 11 czerwca 2012 r. lub później.

źródło: Apple

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry