II wojna światowa w powietrzu na kanale HISTORY

AKTUALNOŚCI, MEDIA, TELEWIZJA

Nie da się łatwo opisać strachu i euforii, jaka towarzyszy powietrznej bitwie na wysokości 10 kilometrów nad ziemią. W dwugodzinnym dokumencie na kanale HISTORY pt. „Wojna w powietrzu” (ang. The Air War), będącym uzupełnieniem nagradzanego cyklu „II wojna światowa: zaginione filmy”, weterani walk wojennych zabiorą widzów na najniebezpieczniejsze, ale i olśniewające wizualnie misje lotnicze. Niezwykłe materiały archiwalne największego konfliktu w historii nowożytnego świata nigdy wcześniej nie były pokazywane w wersji HD. Program został wzbogacony komentarzem nominowanego do nagrody Emmy aktora, Roba Lowe ożywiając historyczne zmagania o panowanie w powietrzu – od hitlerowskich nalotów na Wielką Brytanię po misje myśliwców nad całą Europą.

„Wojna w powietrzu” to nieopowiedziana historia krwawych walk amerykańskiej 8. Armii Lotniczej (the 8th Air Force) z niemiecką Luftwaffe, w miesiącach poprzedzających lądowanie w Normandii w czerwcu 1944 roku. Dzięki relacji trzech amerykańskich lotników i reportera Stars&Stripes – Andy’ego Rooneya widzowie prześledzą zapierającą dech w piersiach walkę powietrzną. W filmie będzie można między innymi zobaczyć Latające Fortece, samoloty myśliwskie Republic P-47 Thunderbolts („Piorun”) oraz jednosilnikowe myśliwce P-51 Mustang podczas misji do Regensburgu, Schweinfurtu czy Berlina.

Nigdy przedtem niepokazywane ujęcie z filmu 8 mm przedstawiające lotników w bazach i zniszczenie hitlerowskich Niemiec. Oddział Sił Powietrznych, który leciał blisko 10 kilometrów nad ziemią w powietrzu pozbawionym tlenu, przy temperaturach sięgających 50 stopni poniżej zera, do końca II wojny światowej odnotował 26 tysięcy ofiar śmiertelnych – to więcej niż całkowita liczba żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej poległych w tym konflikcie.

Premiera: niedziela 1 lipca o 20:55 na HISTORY HD i o 21:00 na HISTORY

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry