Od soboty „Niebo Kopernika” będzie trójwymiarowe

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA

Loty między gwiazdami, ślizganie się pod pierścieniami Saturna, dotykanie Księżyca, o wszystko umożliwią pokazy w planetarium Niebo Kopernika, które od soboty będą prezentowane w technice 3D. Pierwszą z trójwymiarowych prezentacji będzie film „Trzeci wymiar życia”.

Niemal wszyscy widzieli już prezentacje 3D w kinach i w telewizji. Mogłoby się wydawać, że ta technologia staje się standardem. Jednak trójwymiar planetaryjny różni się od tego, który oglądamy na tradycyjnych ekranach.

fot. NASA

Ekran w planetarium ma kształt półsfery. Obraz wyświetlany jest przed widzami, nad nimi, z tyłu i obok nich. Miejsce, w którym kopuła łączy się z konstrukcją sali jest niedostrzegalne, dlatego już podczas projekcji 2D widzowie odnoszą wrażenie pełnego zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości.

„Można sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy oglądany świat zaczyna się do nas zbliżać ze wszystkich stron! Takimi możliwościami może pochwalić się jedynie kilkanaście planetariów na świecie” – zapewniają twórcy placówki.

Pierwszą z trójwymiarowych prezentacji będzie film „Trzeci wymiar życia”, którą po raz pierwszy planetarium pokaże w sobotę, 23 czerwca. „To coś zupełnie innego niż filmy pokazywane w planetarium. To nowa rzecz, robiona na żywo przez naszych ludzi w czasie rzeczywistym, pozwalający odwiedzić miejsca Wszechświata, w których potencjalnie może istnieć życie” – powiedziała PAP Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Z filmów, które do tej pory prezentowano w planetarium, w technice 3D na razie prezentowane będą dwa: „Początek ery kosmicznej” i „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”. Będzie je można oglądać przez cały weekend 23 i 24 czerwca. Później projekcje 3D będą odbywały się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

By zaprezentować pokaz w technologii 3D, jego twórcy muszą wyświetlić dwa obrazy jednocześnie: osobno dla lewego oraz prawego oka. Obrazy te są na siebie nałożone, ale dzięki systemowi filtrów i specjalnym okularom, zarówno lewe jak i prawe oko widzi tylko swój obraz.

Na ekranie wyświetlanych jest jednocześnie 26 mln pikseli, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż w kinie, gdzie obraz składa się z 2 mln pikseli.

Szczegółowe informacje na temat projekcji 3D i repertuaru są dostępne na stronie: www.niebokopernika.pl

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry