Połączenie Teatru na Woli i Teatru Dramatycznego w Warszawie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ROZRYWKA

Za sprawą Rady Warszawy dojdzie do scalenia w jedną instytucję dwóch znanych teatrów, Dramatycznego i Na Woli. Twór zachowa nazwę „Teatru Dramatycznego”, a poprowadzi go Tadeusz Słobodzianek.

stock.xchng


Historia Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka rozpoczęła się w 1949 roku. Wtedy powstał zespół teatralny Domu Wojska Polskiego. Po kilku latach dostał siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki, a dwa lata po tym wydarzeniu, otrzymał nazwę, która obowiązuje do dzisiaj.

Od 2002 roku teatr jest organizatorem festiwalu „Spotkania”. Przez wiele lat na deskach teatru pojawili się tacy aktorzy jak Adam Ferency, Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Małgorzata Niemirska, Danuta Stenka i wielu innych. Obecnie dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Paweł Miśkiewicz.

Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego został założony w 1976 roku, w budynku, który wcześniej mieścił Kino Mazowsze. Odpowiedzialny za jego powołanie był Łomnicki. Przez wiele lat repertuar współtworzyli Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Roman Polański. Łomnicki kierował teatrem do 1981 roku. Ze sceną pożegnał się przedstawieniem „Amadeusz”, reżyserowanym przez Polańskiego.

Od września 2010 roku dyrektorem jest Tadeusz Słobodzianek, twórca i dyrektor artystyczny Laboratorium Dramatu (placówka artystyczno – edukacyjna, stworzona w celu rozpowszechniania polskiej dramaturgii). Od lutego 2011 teatr ma małą scenę, gdzie wystawiano „Sex machine” i „Baden-Baden”. Dawniej przy Teatrze na Woli działało również Studio Mimów.

Skutkiem połączenia tych dwóch instytucji ma być stworzenie dużego teatru, z wieloma scenami. Zwiększy to efektywność pracy zespołu artystycznego i zmniejszy koszty. Posiadanie większej ilości scen ułatwi współprace z innymi teatrami. W maju Słobodzianek został kandydatem władz Warszawy na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego. Kandydaturę poparł minister kultury Bogdan Zdrojewski. Słobodzianek planuje włączyć w powstającą instytucję również Laboratorium Dramatu.

Decyzja o połączeniu teatrów i powierzeniu ich obecnemu dyrektorowi Teatru na Woli, spotkała się z krytyką w środowisku artystycznym. Wypowiedziała się na ten temat m.in. Agnieszka Holland, na antenie radia TOK FM, zarzucając władzom samorządowym Warszawy arogancję. Wątpliwości w sprawie niejasnego trybu powołania dyrektora ma zarząd Związku Artystów Scen Polskich.

Anna Sokół

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry