Klimat się zmienia i trzeba mieć to na uwadze

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POGODA, STYL ŻYCIA

W najbliższych dekadach klimat w Polsce będzie się powoli zmieniać: czeka nas więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenie się poziomu morza, wzrost temperatury- mówiono w środę w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

fot. morze bałtyckie / newsfix.pl


Konferencja w Warszawie była podsumowaniem projektu Klimat – „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”. Jak w rozmowie z PAP poinformował koordynator, prof. Maciej Maciejewski z IMGW, w projekcie wypracowano doskonalsze sposoby prognozowania – zarówno pogody, jak i klimatu. „Potrafimy odpowiedzieć precyzyjniej na szereg pytań, które są stawiane przez przemysł, rolnictwo, ludność” – zaznaczył.

Według klimatologów z IMGW, ocieplenie klimatu w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu latach będzie się nasilać. „Możemy spodziewać się częstszego występowania fal upałów, które mogą być bardziej intensywne niż obecnie, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Ocieplenie przejawiać się też będzie także spadkiem częstości i intensywności fal mrozów w chłodnej porze roku” – poinformowali eksperci z IMGW. Według nich zmiany wystąpią również w rozkładzie opadów. W Polsce częściej niż teraz występować mają krótkotrwałe i intensywne opady, z którymi mogą sobie nie poradzić np. miejskie systemy do odprowadzenia wód.

„Jeśli wyasfaltujemy miasta i nie przewidzimy, gdzie przy wielkim deszczu woda ma odpływać, to będziemy mieć katastrofy” – zwracał uwagę prof. Maciejewski.

Jednak mimo intensywnych opadów, Polsce częściej zagrażać będą też susze. Ekspert zaznaczył, że niektóre obszary Wielkopolski już pustynnieją i proces ten może postępować.

Poza tym z analiz ekspertów wynika, że do 2030 r. poziom Bałtyku może się podnieść o kilkanaście cm, a do 2080 r. może to być już 40 cm. Doprowadzić to może stopniowo do zalania terenów nizinnych i depresyjnych. Koordynator projektu Klimat zaznaczył, że powinni wziąć to pod uwagę np. inwestorzy, którzy budują domy nad samym morzem.

Rozmówca PAP zaznaczył, że zmiany w klimacie, które nas czekają będą nadchodzić powoli, nie będą gwałtowne i nie powinny być dla nas katastrofalne, „a takie wizje też niektórzy propagowali” – dodał i przypomniał, że pierwsze raporty IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) mówiły o tragicznych w skutkach zmianach klimatu.

Co do klimatu w najbliższych dekadach, to ekspert stwierdził, że do 2030 r. zmiany będą minimalne. „Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy podjąć działań adaptacyjnych związanych z naszą antropogeniczną działalnością, zwłaszcza w zakresie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń karboenergetycznych”. Zaznaczył, że wyraźniejsze zmiany klimatyczne czekają nas w dłuższym okresie czasu. „Jeżeli chodzi o perspektywę lat 2080-2100, to należy się liczyć z istotnymi zmianami jeśli chodzi o klimat” – dodał.

Wśród zagadnień, nad którymi pracowali eksperci były nie tylko czekające nas zmiany w klimacie czy podnoszący się poziom morza. Naukowcy zajęli się też m.in. problem zanieczyszczeń powietrza czy gospodarowaniem wodą. „Poruszyliśmy szereg spraw, które były pomijane” – stwierdził koordynator projektu.

Podczas konferencji inż. Edmund Sieinski z IMGW zwrócił np. uwagę na degradację i niedobór zbiorników retencyjnych, które chronić mogą nie tylko przed powodziami, ale również stanowią zabezpieczenie na czas suszy. Alarmował, że na dnie 51 największych polskich zbiorników gromadzi się każdego roku 3,7 mln m3 osadów, przez co stale zmniejsza się ich pojemność.

Dobiegający już końca projekt Klimat realizowany przez IMGW rozpoczął się w 2008 r. Był interdyscyplinarnym projektem badawczym. Uzyskane w nim wyniki mają mieć bezpośrednie zastosowanie w praktyce i odpowiadać mają na potrzeby wielu gałęzi gospodarki. Jednocześnie projekt ma przyczyniać się do rozwiązania najbardziej aktualnych problemów społecznych.

źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy

  • sgos

    Ania masz rację, ja jestem amatorem nurkowania i kilka lat temu w Morzu Czerwonym było o wiele więcej gatunków roślin, zwykle jeżdże w okolice Marsa El Alam,również z alfa starem, jak byliśmy w zeszłym roku to instruktor nurkowania z hotelu mówił nam, że jeszcze trochę, a w niektórych miejscach będzie zakaz nurkowania dla turystów, żeby nie uszkodzić delikatnych roślinek.

  • Ania

    No niestety zmienia się zmienia. Ale ludzie mogą coś z tym zrobić. Chociażby najprostsza rzecz jak segregacja śmieci pomaga. Byłam teraz w Egipcie na last minute i właśnie rezydentka z alfa staru nam mówiła – w Egipcie zawsze było gorąco, ale jest jednak coraz cieplej ( co mnie akurat nie przeszkadza bo uwielbiam słońce), ale np zmienia się flora i fauna. Ryby w morzu są zagrożone itd. A ta przyroda tam jest tak piękna! Szkoda by było żebyśmy to stracili!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry