Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami nowej generacji

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami jądrowymi najnowszej – IV generacji. Wezmą udział w międzynarodowym programie Allegro, do którego w poniedziałek przystąpiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) – poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.

Jak poinformował Sieczkowski w przesłanym PAP komunikacie, porozumienie, na mocy którego Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przystąpiło do międzynarodowego programu Allegro podpisano w poniedziałek w Brukseli.

stock.xchng

„Zaproszenie NCBJ do grona naukowców pracujących nad reaktorami IV generacji to oznaka zaufania międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce” – podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.

Polscy naukowcy będą pracowali w eksperckich zespołach opracowujących koncepcje technologiczne i założenia do budowy tzw. reaktorów prędkich, należących do IV generacji reaktorów jądrowych. Uczeni, pracujący w ramach programu Allegro, będą szukali sposobów na lepsze wykorzystanie paliwa jądrowego i zmniejszenie ilości odpadów promieniotwórczych.

„Allegro jest jednym z trzech podstawowych projektów, realizowanych w ramach prowadzonego przez Komisję Europejską programu European Sustainable Nuclear Industrial Initiative (ESNII) i mających na celu opracowanie reaktorów IV generacji. Wspólnie z naukowcami z Czech, Słowacji i Węgier będziemy pracować nad powstaniem reaktora prędkiego chłodzonego gazem, konkretnie helem” – tłumaczy ekspert ds. energetyki jądrowej NCBJ mgr inż. Tomasz Jackowski.

Rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski wyjaśnia, że reaktory prędkie IV generacji w niedalekiej przyszłości stanowić będą uzupełnienie dotychczas eksploatowanej sieci reaktorów II i III generacji.

„Ich ważną zaletą jest zwiększona wydajność energetyczna, dochodząca do prawie 50 proc., obecnie wskaźnik ten wynosi 35-37 proc. Co więcej, są one przyjazne środowisku naturalnemu, nie tylko ze względu na brak szkodliwych emisji, ale również poprzez wydłużenie cyklu paliwowego oraz możliwość spalania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych z obecnie eksploatowanych elektrowni atomowych” – czytamy w komunikacie NCBJ.

Reaktory IV generacji umożliwiają wykorzystywanie zapasów uranu. Uran w przyrodzie występuje dwóch izotopach – 235 i 238. We współczesnych elektrowniach, pracujących na neutronach termicznych, wykorzystuje się głównie uran 235, zaś przeważająca część uranu 238 pozostaje niewykorzystana.

„Wynika to z faktu, że uran 238, w przeciwieństwie do 235, jest dość trudno rozszczepialny. Neutrony prędkie mają zdolność przekształcenia uranu 238 w pluton, który jest tak samo dobrym paliwem, jak uran 235. Reaktor pracujący na neutronach prędkich może więc – do pewnego stopnia – produkować swoje własne paliwo. Z tego powodu bywa potocznie nazywany reaktorem powielającym” – wyjaśnia mgr inż. Kajetan Różycki z NCBJ.

Jak tłumaczy, reaktory na neutrony prędkie mogą „dopalać” zużyte paliwo z współczesnych „konwencjonalnych” elektrowni jądrowych, pracujących na reaktorach termicznych. „Pozwala to pozbyć się znacznej części długożyciowych izotopów promieniotwórczych obecnych w zużytym paliwie i tym samym skrócić konieczny czas jego składowania” – mówi Różycki.

Zdaniem dyrektora NCBJ prof. Grzegorza Wrochny zaproszenie do udziału w programie Allegro świadczy o zaufaniu międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce.

„Posiadamy nie tylko własny reaktor badawczy, zaprojektowany i skonstruowany w Polsce (reaktor „Maria” w Otwocku-Świerku – przyp. PAP), ale dysponujemy również własną kadrą naukową, z dużym doświadczeniem w zakresie obliczeń, symulacji i eksperymentalnych badań zjawisk zachodzących w reaktorach. Jestem głęboko przekonany, że nasze doświadczenia nie tylko przyczynią się do szybszego powstania reaktorów IV generacji, ale będą z powodzeniem wykorzystane w realizacji polskiego programu jądrowego” – powiedział prof. Wrochna.

zrodło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry