Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

W dniach 19-29 lipca 2012, we Wrocławiu, odbędzie się 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-mobile Nowe Horyzonty. Jest on uznawany za najważniejsze wydarzenie filmowe w kraju. Zostanie pokazanych ponad 450 filmów, w tym 160 będzie miało swoje polskie premiery. Festiwal rozpocznie się pokazem „Miłości” Michaela Hanekego.

Film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Kolejny film, który zostanie wyświetlony tego samego dnia to „Bestie z południowych krain” Benha Zeitlina. Dostał główną nagrodę na festiwalu Sundance i Złotą Kamerę za najlepszy debiut, w Cannes. Obraz jest połączeniem realistycznej historii z kinem baśni i fantasy. Film Sebastiano Lelio, chilijski „Rok tygrysa”, będzie trzecią, tego dnia wyświetlaną, produkcją.

Festiwal zamknie film „W drodze” Waltera Sallesa, film opowiadający o grupie dwudziestolatków, podróżujących przez Amerykę. Festiwal nie może oczywiście obejść się bez konkursów, więc w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zobaczymy dwanaście filmów, pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy. O wygraną będą rywalizować m.in. „Lato”, „Od czwartku do niedzieli” i „Mandomanila”.

W skład jury wejdą: autorka „Nic osobistego”, Urszula Antoniak, japońska reżyserka Naomi Kawase, twórca współczesnego kina meksykańskiego Amat Escalante, Lav Diaz i polski reżyser niezależny Przemysław Wojcieszek. W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce wezmą udział pełnometrażowe dokumenty, a wśród nich „Jutro” Andreia Gryazeva czy „Pokój 127” – interpretacja „Lśnienia” Stanley’a Kubricka. Tutaj nagrodę przyznają James Benning, performer Zbigniew Libera, niemiecka reżyserka, aktorka i performerka Susanne Sachsse oraz programer festiwalu i producent Sean Farnel.

Od tego roku polskie kino pokazywane będzie w sekcji Gdynia we Wrocławiu, przy współpracy z Gdynia Film Festival. Pełny program festiwalu ogłoszony zostanie 29 czerwca na stronie internetowej festiwalu, natomiast sprzedaż biletów na seanse filmowe ruszy 6 lipca poprzez stronę Nowych Horyzontów. Sprzedaż w Centrum Festiwalowym w Teatrze Lalek od 17 lipca.

Anna Sokół

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry