Obserwuj niebo: Saturn, Spica i Księżyc razem na wieczornym niebie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA

Dziś wieczorem będziemy mogli obserwować Księżyc przechodzący niedaleko Saturna i Spiki – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.Jak wyjaśnił naukowiec, Spica (Kłos, Alfa Vir) to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Panny. „Jej blask wynosi 0,98 wielkości gwiazdowych, co czyni ją piętnastą gwiazdą na niebie pod względem jasności. W rzeczywistości jest to niebieski olbrzym prawie 11 razy masywniejszy od Słońca, którego powierzchnia jest rozgrzana do temperatury 30000 Kelwinów. Znajduje się on 260 lat świetlnych od Ziemi” – dodał.

stock.xchng

Przypomniał, że Spica na naszym niebie leży bardzo blisko ekliptyki, przez co, co pewien czas, blisko niej znajdują się różne ciała Układu Słonecznego. „Najbardziej efektownie wyglądają oczywiście spotkania z jasnymi obiektami, takimi jak Księżyc czy najjaśniejsze planety” – powiedział astronom.

Do takiego spotkania, i to potrójnego, dojdzie wieczorem 27 i 28 czerwca. „Od pewnego czasu w okolicach Spiki przebywa bowiem Saturn, którego blask obecnie wynosi 0,7 wielkości gwiazdowych. Jest więc on nieznacznie od Spiki jaśniejszy. Dystans dzielący oba ciała na sferze niebieskiej wynosi obecnie tylko 4 stopnie” – opisał dr Olech.

Dodał, że podczas tych wieczorów, obok Saturna i Spiki przejdzie jeszcze Księżyc w pierwszej kwadrze. Przesunie się on pod nimi- 27 czerwca świecąc około 9 stopni na zachód od Spiki, a dobę później około 6 stopni na wschód.

„Całej trójki najlepiej wypatrywać wieczorem. Około godziny po zachodzie Słońca, więc po 22 naszego czasu, wdać je około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem” – radził astronom.

źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry