Czy lato w pracy musi być nudne?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Lato to w wielu branżach okres wymuszonej bezczynności lub mniejszej aktywności w pracy. Nie musi to być jednak czas zmarnowany. Można go wykorzystać z pożytkiem zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. Ekspert monsterpolska.pl radzi jak to zrobić.

Często okazuje się, że osoby, które nie wyjechały na urlop, wcale nie mają więcej pracy po przejęciu obowiązków swoich kolegów. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy, pracy jest o wiele mniej, więc nawet uszczuplony skład jest sobie w stanie z nią poradzić.

Jeśli w okresie letnim w firmie jest mniej obowiązków, czas spędzony w biurze można dobrze wykorzystać. Dobrym sposobem są internetowe kursy dokształcające.

„W sieci znajduje się wiele użytecznych informacji. W wolnej chwili, kiedy pracownik upora się już z bieżącymi obowiązkami, może pogłębić swoją wiedzę w wielu dziedzinach. Warto pomyśleć o e-szkoleniach branżowych. Pozwolą one przyswoić fachową terminologię przydatną w pracy” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Warto też powrócić do tematu nauki języków obcych, a także lektury artykułów branżowych. Tego typu wiedza może się przydać zarówno w obecnej pracy, jak i w kolejnych.

Kilka tygodni oddechu od szybkiego tempa pracy można wykorzystać na przygotowania do pracowitych powakacyjnych miesięcy. Niektóre sprawy można zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Lipiec i sierpień to zatem czas na to, aby uporządkować i uzupełnić bazy danych i kontaktów. To również dobry okres na spotkania, podczas których cały zespół wspólnie zastanowi się, jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zadań.

Dla pracodawców lato jest dobrą chwilą na pozyskanie nowych pracowników. Wreszcie jest czas na staranne przeanalizowanie licznych CV, które przychodzą w odpowiedzi na ogłoszenia.

Dzięki mniejszej ilości pracy nie ma także problemu z tym, aby spotkać się z wieloma kandydatami i każdemu z nich przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Co bardzo ważne, również potencjalni kandydaci mają większą swobodę dysponowania swoim czasem.

„Zatrudniając nowego pracownika latem, zyskuje się czas na to, aby go wdrożyć w obowiązki służbowe. Podczas kilku wakacyjnych tygodni możemy poświecić mu więcej czasu, bez stresu, że jednocześnie zaniedbujemy inne zadania. Dzięki temu jesienią, kiedy znowu będzie dużo pracy, będzie ona już odpowiednio przygotowana do swoich zadań” – wyjaśnia Małgorzata Majewska.

źródło: www.monsterpolska.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry