Festiwal poświęcony Kieślowskiemu już we wrześniu

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

W dniach 7-9 września, w Sokołowsku na Dolnym Śląsku, odbędzie się druga edycja festiwalu „Hommage a Kieślowski”, na który serdecznie zapraszają organizatorzy – Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”. Punktem odniesienia w dyskusji o Kieślowskim i jego twórczości będzie „Bez końca”, film który zjednał sobie serca publiczności i niechęć krytyków.

stock.xchng


Oprócz dokumentów Kieślowskiego, w programie są też polskie i zagraniczne produkcje, które w jakiś sposób łączą się z jego twórczością. Podczas trzech dni festiwalu zostaną pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego oraz Doroty Kędzierzawej. Ma odbyć się również pokaz specjalny „Manipulation” Pascala Verdosciego.

Oprócz tego będą tez etiudy oraz krótkometrażowe prace, realizowane przez młodych twórców. Oprócz wyświetlania filmów będą też panele dyskusyjne i prelekcje, oczywiście z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Ludzie związani z Kieślowskim będą opowiadać o nim samym i współpracy z nim.

Będzie można wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej. Będą prowadzone przez filmoznawców, krytyków i dziennikarzy, m.in. przez Janusza Wróblewskiego („POLITYKA”) i Bartosza Żurawieckiego.

Na festiwalu w Sokołowcu nie zabraknie również koncertów i wystaw. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premierowy pokaz filmu „Zdjęcie” Kieślowskiego. Obraz wraca po wielu latach nieobecności, został nakręcony w 1968 roku, nie był pokazywany, a jedyna kopia, bez dźwięku była przechowywana przez TVP. Dopiero w ubiegłym roku odnaleziono ścieżkę dźwiękową i pokazano film na TVP Kultura.

W Sokołowcu organizatorzy zaprezentują na nowo zmontowaną wersję. Studio filmowe TOR przekaże materiały filmowe związane z Kieślowskim na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Sokołowsko zostało wybrane na miejsce festiwalu i powstającego Archiwum ze względu na to, że Kieślowski spędził tam kilka lat swojego dzieciństwa i to tam rozwijał swoje pasje. Powrócił tam po wielu latach, by nakręcić „Prześwietlenie”.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą: Allan Starski, Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Borys Szyc, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Antoni Królikowski i Jacek Petrycki.

Anna Sokół

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry