Ty Segall: sylwetka garażowca

GWIAZDY, MUZYKA, ROZRYWKA

Wziął pół roku wolnego od szkoły, by skończyć trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. W erze elektronicznie pompowanego rocka został w podziemiu, pisząc surowe, mroczne piosenki z charakterystycznym, silnym wokalem. Wokalista i gitarzysta Ty Segall, mający za sobą współpracę z zespołami The Traditional Fools, Epsilons, Party Fowl, Sic Alps i The Perverts, wydał właśnie album wraz ze znajomymi muzykami koncertowymi pod szyldem Ty Segall Band. Wydawnictwo nazywa się Slaughterhouse i zostało wydane 26 czerwca przez wytwórnię In The Red Records.

fot. Gmags2003/wikipedia

Urodził się w 1987 r. w San Francisco w Kalifornii. Jak wyznał w wywiadzie dla reaxmusic.com, w dzieciństwie fascynował się muzyką lat 60. i 70., m.in. The Beach Boys i The Beatles. Jego pierwszy album to wydany wraz z grupą Epsilons Evil Robots w 2005 r. przez Modern Sleeze Records. W 2008 r. koncertował i nagrywał z grupami The Traditional Fools i Party Fowl, z którymi wydał po jednym albumie.

Nagrał szereg kaset i podziemnych wydawnictw pod swoim nazwiskiem; spośród nich najlepsze opinie krytyki uzyskał Lemons (2009). W 2011 r. nawiązał współpracę z Drag City Records, która wydała m.in. Goodbye Bread i Slaughterhouse.

Zapytany o źródło swojego szorstkiego, surowego stylu odpowiada: „Myślę, że produkcja jest tak samo ważna jak pisanie utworów. Lubię muzykę szorstką, niedopracowaną w szczegółach, może dlatego, że słuchałem dużo garażowych, starszych wykonawców, którzy nie weszli do mainstreamu 30-40 lat temu”.

Najnowsze wydawnictwo Segalla, Slaughterhouse, spotkało się z bardzo pozytywnymi opiniami krytyki. Sam muzyk przyznał, że napisał ponad 20 różnych utworów, które następnie zredukował do 12 najlepszych. Magazyn The Boston Phoenix napisał: „Segall zręcznie wygładził kanty, z ogromnym wyczuciem i gustem zaadaptował punkowe klasyki. W rezultacie otrzymaliśmy ekscytujący, magiczny album”. BBC Music pochwalił naturalność muzyki Segalla i przyznał, że „to jest dobrze grany garage rock: mroczny, dynamiczny, głośny, powodujący uciążliwe bóle głowy swoim żywym tąpnięciem”.

Segall już niedługo da się poznać polskiej publiczności, gdy 5 sierpnia odwiedzi Katowice i zagra na OFF Festival. Muzyk zapowiedział, że koncert będzie przede wszystkim poświęcony nowemu albumowi.

Piotr Sitnik

Źródła:
http://off-festival.pl/pl/2012/artist,ty-segall,208.html
http://www.metacritic.com/music/slaughterhouse
http://reaxmusic.com/article75022&show_comzone=y

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry