Kolejna Bitwa pod Grunwaldem już w sobotę.

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA

Już w sobotę 14 lipca o godzinie 16 na polach pod Grunwaldem po raz kolejny staną naprzeciwko siebie wojska krzyżackie i zjednoczone siły polsko-litewskie aby rozegrać bitwę decydująca o osach średniowiecznej Europy. Chociaż jej wynik od ponad 600 lat jest niezmienny, co roku tłumy turystów przyjeżdżają w okolice tej niewielkiej wioseczki w województwie warmińsko-mazurskim aby obejrzeć rekonstrukcję tej jednej z najważniejszych zbrojnych potyczek w historii Polski.

fot. adzica/sxc


Od lat jest ona kulminacyjnym wydarzeniem obchodów Dni Grunwaldu, które upływają pod znakiem średniowiecznej kultury. Święto rozpoczyna się już na kilka dni przed uroczystą rekonstrukcją i obfituje m.in w rycerskie zabawy i turnieje. W tym roku wydarzenie to pochłonie 560 tys. zł., ale kwota ta i tak nie wystarczy na realizację wszystkich pomysłów. Środków zabraknie m.in. na planowane od lat pokazy ulicznych teatrów czy koncerty inspirowanych muzyką dawną.

Mimo to warto wybrać się w ten weekend do Grunwaldu aby zobaczyć prawie 1,5 tys. entuzjastów, odtwarzających w najdrobniejszych szczegółach przebieg bitwy sprzed ponad 600 lat. Nowością w tym roku jest wprowadzenie narratora, który będzie objaśniał widzom przebieg bitwy i ustawienie wojsk. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tys. turystów.

Źródło:
http://grunwald1410.pl./index.php?cat=2

Monika Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry