„The Happy End: obrazy końca świata” na T-mobile Nowe Horyzonty

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Wielkimi krokami zbliża się data 21 grudnia 2012, czyli dzień, który wg. niektórych ma być końcem świata. Ludzie spodziewają się apokalipsy na miarę tej zaprezentowanej w filmie „2012”. Natomiast na tegorocznym festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty, w sekcji „The Happy End: obrazy końca świata”, można obejrzeć antytezę Apokalipsy.

Filmy te nie są tak bogate dla oka jak typowe produkcje apokaliptyczne. Tutaj wraz z końcem świata kończy się kino… Na festiwalu koniec świata nie jest traktowany rygorystycznie. W filmie „Trzy dni ciemności” Khavna De La Cruza będzie można zobaczyć finałową katastrofę, która jest kresem cywilizacji. Natomiast w „Skarbach Wyspy Suk” widz znajduje się już po tym tragicznym wydarzeniu. Rzeczywistość postapokaliptyczna nie jest tutaj atrakcyjna, jeśli chodzi o scenerię, oddaje raczej wrażenie smutku i nastrój końca.

To właśnie nastrój jest tym, co łączy wszystkie filmy z ww. sekcji na festiwalu. Program wydarzenia określa, że obrazy łączy „motyw apokalipsy, związanego z nią napięcia, wyczerpania i melancholii”. Lecz istnieje również apokalipsa bez apokalipsy. Bohater filmu Coenów, „Poważny człowiek”, najzwyczajniej w świecie przeoczył ten dzień. W przeciągu krótkiego czasu jego życie traci całkowicie sens i to jest dla niego tym końcem, który powoduje, że tornado czy inna katastrofa wiązana powszechnie z apokalipsą, byłaby dla niego wybawieniem.

Na festiwalu powraca również motyw depresji i samobójstwa, w filmach „Wielki smutek Zohary” i „the end”. Czyli dwa obrazy indywidualnego końca świata, który ginie, gdy nie można w nim odnaleźć sensu. Oczywiście ww. filmy to nie wszystkie tytuły, jakie pojawią się w seksji „The Happy End..” na tegorocznym festiwalu T-mobile. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu na stronie wydarzenia.

Anna Sokół

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry