Z przeszczepionym sercem można żyć szczęśliwie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Osoby po transplantacji serca są równie zadowolone ze swego życia, jak osoby zdrowe. Młodzi po przeszczepie rzadziej zachowują się ryzykownie i są bardziej sumienni i ugodowi – ustalił Bartosz Pietruszkowski, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W swojej pracy magisterskiej Pietruszkowski przeprowadził testy, chcąc zbadać, czy osoby po przeszczepie serca, zgodnie ze stereotypową opinią, uważają się za chore i nie czerpią z życia radości takiej, jak ludzie zdrowi.

sxc

„Badając jakość życia osób po transplantacji chciałem obalić ten mit i pokazać, że osoby po przeszczepie serca, tak samo jak osoby zdrowe, są zadowolone z życia, co zostało potwierdzone w badaniu” – mówi. Praca, pisana pod kierownictwem dr Anny Siwy – Hudowskiej z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych SWPS, obejmowała problematykę zachowań ryzykownych, cech osobowości oraz satysfakcji z życia osób, które przeszły zabieg przeszczepu serca.

Pomimo wielu ograniczeń i zaleceń, do których pacjenci po przeszczepie muszą się stosować, są oni równie szczęśliwi, jak osoby zdrowe. Nie mają na to wpływu częste wizyty u lekarza, stosowanie leków, przeprowadzanie badań kontrolnych, utrzymanie wysokiego standardu higieny osobistej i konieczność ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i roślinami ze względu na obniżoną odporność.

„Dar drugiego życia zwiększa szacunek do własnego zdrowia i może stanowić moment przewartościowania życia” – twierdzi dr Anna Siwy – Hudowska. Pacjenci po przeszczepach, mimo młodego wieku, rzadziej niż osoby zdrowe podejmują zachowania ryzykowne dla samej przyjemności i nie naśladują innych, którzy ryzykują, by doświadczyć dreszczyku emocji.

„Pacjenci po transplantacji są bardziej ugodowi i sumienni niż osoby zdrowe. Dobre przystosowanie, akceptacja choroby, dostosowanie się do zaleceń lekarzy mogą mieć znaczenie nie tylko dla samego stanu zdrowia, ale dla całościowej pozytywnej oceny satysfakcji z własnego życia” – przekonuje promotorka pracy.

Badania jakości życia osób po przeszczepie serca były przeprowadzone w Polsce po raz pierwszy. Objęły grupę 60 osób: 30 po transplantacji serca i 30 zdrowych w wieku 20-35 lat i zostały przeprowadzane w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz w domach prywatnych w 2011 r.

źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry