We Wrocławiu powstaje Centrum Inteligencji Sieciowej

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA

Europejskie Centrum Inteligencji Sieciowej będzie wspierać opracowywanie nowatorskich, zaawansowanych inteligentnych technologii informatycznych i ich wdrażanie w firmach zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Powstanie ono dzięki projektowi ENGINE Politechniki Wrocławskiej, zatwierdzonemu w ostatnim konkursie programu Potencjał Badawczy (REGPOT), w 7. Programie Ramowym UE.

Jak poinformował PAP dr hab. inż. Przemysław Kazienko, profesor Politechniki Wrocławskiej w Zakładzie Systemów Informacyjnych, Centrum jest zasadniczym celem projektu „ENGINE – European research centre of Network intelligence for INnovation Enhancement”. Zostanie zbudowane na bazie istniejących aktywnych zespołów badawczych działających na dwóch wydziałach Politechniki Wrocławskiej – Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Elektroniki.

fotolia

„Powstanie więc silny, międzynarodowy ośrodek badawczy o wysokim poziomie naukowym, rozpoznawany na arenie międzynarodowej, z realną zdolnością do transferu wiedzy i współpracy z przemysłem” – zapewnia dr hab. Kazienko.

Wyjaśnia, że aby to osiągnąć, zaplanowano m.in. zatrudnienie siedmiu uznanych profesorów z zagranicy, którzy przyjadą do Wrocławia na 1-2 lata, aby wspólnie z wrocławskim zespołem prowadzić zaawansowane badania i wspomagać innowacje w firmach. Ze środków projektu sponsorowane będą wyjazdy naukowców polskich do 16 najlepszych ośrodków badawczych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Włoch, Danii, Irlandii i Finlandii oraz przyjazdy doświadczonych naukowców z tych ośrodków do Wrocławia. Łącznie będzie to ponad 100 wizyt. Polska zorganizuje kilka najbardziej uznanych dziedzinowych konferencji naukowych, a naukowcy z PWr wezmą udział w najlepszych konferencjach zagranicznych. Komisja wesprze współpracę między nauką a przemysłem oraz rozbudowanie specjalistycznych laboratoriów.

„W istocie projekt ENGINE, o wartości 4,5 mln. euro, ma być bazą, na której realizowane będą inne projekty badawcze, zarówno z zakresu badań podstawowych, jak i stosowanych. Z tego powodu ambitnym i wymiernym celem pomysłodawców projektu jest zwiększenie rozpoznawalności Politechniki Wrocławskiej w obszarze związanym z inteligencją obliczeniową poprzez zauważalny wzrost liczby renomowanych publikacji naukowych opracowywanych w Polsce w międzynarodowych zespołach, zgłoszenia patentowe, zwłaszcza zagraniczne, nowe międzynarodowe i przemysłowe projekty badawcze, czy przedsięwzięcia typu spin-off” – wylicza badacz.

Od 2007 roku ponad 20 polskich centrów uzyskało dofinansowanie, ale ENGINE będzie wśród nich jedynym centrum w dziedzinie informatyki i jedynym na Dolnym Śląsku. Projekt zajął 6. miejsce na liście 22 projektów przeznaczonych do finansowania od 2013 roku.

***

Program „Potencjał Badawczy” to największy mechanizm finansowania rozwoju badań naukowych na poziomie europejskim. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel w latach 2007-2013 prawie 54 mld euro. W ciągu ostatnich czterech lat do trzynastu polskich centrów badawczych w ramach programu Potencjał Badawczy trafiło ponad 34 mln euro dofinansowania. W ostatniej edycji konkursu aż jedną piątą zwycięskich projektów stanowiły projekty złożone przez polskie jednostki naukowe, które uzyskały w tym konkursie dofinansowanie w wysokości 33,3 mln euro z ogólnej sumy 140 mln euro wyasygnowanej przez Komisję Europejską.

Fundusze REGPOT trafią również na Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed (Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), do Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie, Instytutu Fizyki PAN, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz do Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry