Biznes: Bez portfela da się żyć

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Eksperyment jednego z analityków Bankier.pl dobiegł końca. Michał Kisiel udowodnił, że nie mając gotówki, nie trzeba drastycznie zmieniać swoich przyzwyczajeń. Mimo trudności udało mu się przeżyć dwa tygodnie, płacąc jedynie naklejką zbliżeniową oraz aplikacjami płatności mobilnych.

Michał Kisiel starał się udowodnić, że Wrocław – jedno z najnowocześniejszych miast Polski, przygotowany jest na konsumenta, który nie należy do miłośników gotówki.

stock.xchng

Analityk Bankier.pl przez dwa tygodnie odwiedzał wrocławskie sklepy, restauracje, kluby i korzystał z miejskich usług, płacąc jedynie smartfonem z naklejką zbliżeniową oraz aplikacjami mobilnymi. Dzięki SkyCash i mPay Michał zapewnił sobie możliwość płacenia za bilety komunikacji miejskiej, parkingi czy doładowania telefonu. Aplikacja BlueCash pozwoliła na wykonywanie szybkich przelewów pomiędzy kontami różnych banków za pośrednictwem jedynie telefonu komórkowego.

– Spodziewałem się, że będzie trudniej, tymczasem 14 dni minęło bez większych wyrzeczeń. Na dłuższą metę jednak nie polecam nikomu pozostawienia portfela w szufladzie. Do społeczeństwa bez gotówki wciąż jest nam daleko – mówi autor eksperymentu.

Zapiski z eksperymentu Michał na bieżąco umieszczał na swoim blogu www.michalkisiel.blogbank.pl oraz Facebooku. Codziennie dzielił się z czytelnikami z bezgotówkowego życia. W ciągu tych dwóch tygodni płacił zbliżeniowo 28 razy w 19 różnych miejscach.

Czy powodzenie projektu oznacza, że Michał na dobre zostawi portfel w szufladzie?

– Życie bez portfela, choć możliwe, wciąż jest po prostu niewygodne. Dopóki pieniądz bezgotówkowy nie będzie akceptowany wszędzie, dopóty bez banknotów w kieszeni będziemy „konsumentem drugiej kategorii”. Na świecie są kraje, które zbliżają się do granicy zrównania gotówki z innymi formami pieniądza. W Polsce, mimo ogromnego skoku w ostatnich latach, wciąż jeszcze do tego przejścia jest daleko – komentuje Michał Kisiel.

Do 08.08.2012 r. czytelnicy bloga Michała Kisiela mogą wziąć udział w specjalnie zorganizowanym przez Bankier.pl konkursie, w którym nagrodami są aparaty, iPody, książki oraz audiobooki.

źródło: bankier.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry