W poniedziałek w Świnoujściu wystartowała FAMA

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

42. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA rozpoczął się w poniedziałek koncertem zespołu Voo Voo. Podczas dwóch tygodni trwania festiwalu na dziesięciu scenach odbędzie się ponad 100 wydarzeń artystycznych.Jednak FAMA to przede wszystkim miejsce na prezentację swoich dokonań przez młodych twórców i na warsztaty, podczas których mogą szlifować swoje umiejętności. FAMA jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, w którym biorą udział zarówno muzycy, wokaliści, aktorzy, plastycy, tancerze, pisarze, dziennikarze, krytycy sztuki, filmowcy, fotograficy, twórcy happeningów i performance art, a także teatry i interdyscyplinarne grupy artystyczne. Podczas trwania całego kampusu młodzi artyści pracują dodatkowo w grupach nad projektami, które zostaną pokazane na zakończenie festiwalu.

Uczestnicy festiwalu, są zwycięzcami lokalnych eliminacji, które odbyły się w dziesięciu miastach akademickich.
Wśród prowadzących warsztaty znajdują się między innymi pisarz Janusz Rudnicki i artyści z jazzowego kwartetu smyczkowego Atom String Quartet. Nad pozostałymi warsztatami czuwać mają m.in.: pianista i kompozytor Janusz Grzywacz, kompozytor i wiolonczelista Adam Klocek, jazzman Włodek Pawlik, wokalistka Anna Serafińska czy fotograf Tomek Sikora.

Według Alicji Sawickiej dyrektora programowego 42. FAM-y , najmocniejszym punktem tegorocznego festiwalu jest koncert amerykańskiej wokalistki Rykardy Parasol, która jest córką szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda. Poza tym w programie tegorocznego festiwalu znalazł się również koncert zainspirowany książką Leopolda Tyrmanda „U brzegów jazzu”, który poprowadzi i w którym weźmie udział jako wykonawca Jan Ptaszyn Wróblewski. Koncert zakończy się balem literatów, nawiązującym do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda. FAMA to także spotkania autorskie z takimi pisarzami jak Andrzej Stasiuk, Artur Daniel Liskowacki, Filip Springer, Ołeksandr Irwanec, Paweł Dunin-Wąsowicz.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym oraz przyznaniem nagród. Trójząb Neptuna to najważniejsza nagroda festiwalu FAMA, ustanowiona w roku 1966 jako nagroda za najwybitniejsze wydarzenie lub osiągnięcie artystyczne festiwalu.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu – Zrzeszenie Studentów Polskich, FAMA to największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury. Chociaż festiwal nadal jest ściśle związany ze środowiskiem akademickim to zmiana nazwy w 2009 roku z dawnego Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej na nową, przyniosło sporo zmian m.in. w postaci otwarcia na uczestników z zagranicy. W tym roku na FAM-ie gościć będą artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Holandii i Niemiec.

Festiwal odbywa się od 1965 roku. W latach 1978-1983 nastąpiła przerwa w jego edycjach z powodu braku zgody ówczesnych władz na organizację imprezy. Jego historię tworzą takie nazwiska jak Magda Umer, Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Agnieszka Duczmal, Jan Sawka, Jacek Kleyff, Krzysztof Knittel, Grzegorz Ciechowski, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Kinga Preis, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem.

Źródło:
Festiwal FAMA/polskalokalna.pl

Monika Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry