Dziwny jest ten świat … od 45 lat!

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, KONCERTY, MEDIA, MUZYKA, POLSKA, ROZRYWKA, TELEWIZJA

„Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat, człowiekiem gardzi człowiek. Dziwny jest ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabije. Tak jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie! Nadszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie.”


Jakże ciągle aktualne są słowa polskiego przeboju wszech czasów. Czesław Niemen zdobył tą piosenką nagrodę na V Festiwalu Piosenki w Opolu w czerwcu 1967 roku.
Wczoraj minęło 45 lat od jej wykonania (20 sierpnia 1967) na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Wystąpił tam Niemen z grupą Akwarele. To był niezwykły występ jak na tamte szare czasy. Niemen poruszył serca swoim charakterystycznym głosem, ekspresyjnym wykonaniem i kolorowym strojem. Po tym występie Polska podzieliła się na „za” i „przeciw”… Festiwalu nie wygrał ale stał się idolem zbuntowanych młodych ludzi, a piosenka została protest-songiem i hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych. Płyta, na której znalazła się ta piosenka, zyskała w grudniu 1968r status złotej płyty (po raz pierwszy w historii).

Na obwolucie owej płyty Czesław Niemen napisał „ Pragnę zwrócić uwagę na utwór tytułowy „Dziwny jest ten świat”. Muzyka powstała na początku sierpnia 1966r w Paryżu.. Tekst napisałem pod wpływem przeżyć , obserwowania ludzi i świata. Od kilku lat nosiłem się z zamiarem, w sposób sugestywny wyśpiewać ludziom prawdę. Używamy wielkich, ogromnych słów protestu przeciwko wojnie, nie zastanawiając się jednocześnie nad tym co dzieje się wśród nas na co dzień; nie zdajemy sobie sprawy, że nieraz ludzie zabijają się wzajemnie słowami.. Dedykuję ten utwór wszystkim ludziom o wrażliwych sercach.”

AniaJot

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry