Poczwórna koniunkcja na niebie Księżyca, Saturna, Marsa i Spiki

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

Wtorkowy i środowy wieczór to czas, kiedy możemy dojrzeć na niebie spotkanie aż czterech ciał: Księżyca, Saturna, Marsa i Spiki – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

stock.xchng


Rzadko zdarza się sytuacja, w której blisko na sferze niebieskiej spotykają się aż cztery jasne ciała. Do takiego wydarzenia dojdzie 21 i 22 sierpnia wieczorem. Do trójkąta składającego się z dwóch jasnych planet (Mars i Saturn) i najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Panny (Spica) zbliży się wąski rogal Księżyca. Srebrny Glob będzie najbliżej Spiki 21 sierpnia o godzinie 23:44 (odległość niespełna jednego stopnia), a najbliżej Marsa 22 sierpnia o 8:25 (dystans trochę powyżej 2 stopni).

Niestety koniunkcja ta jest bardzo trudna do obserwacji, bo wydarzy się bardzo nisko nad horyzontem. Na obserwacje należy wyjść około 30-45 minut po zachodzie Słońca (w Warszawie Słońce zachodzi o godzinie 19:46).

Całej czwórki ciał należy wypatrywać niziutko, bo tylko kilka stopni, nad południowo-zachodnim horyzontem, który na dodatek będzie rozświetlony łuną zachodzącego Słońca.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry