Denerwują Cię upały? Zadbaj o swój organizm!

AKTUALNOŚCI, POGODA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

W upalne dni jedzmy lekkostrawne posiłki, pijmy dużo wody i unikajmy alkoholu. Nie żałujmy czasu, żeby przed jazdą przewietrzyć samochód i starajmy się częściej odpoczywać – radzą eksperci.

sxc


Zdaniem specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w czasie upałów osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny jak najczęściej pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne może się okazać noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń, np. sklepów. Pomóc mogą także regularne chłodne kąpiele lub prysznic.

Zakupy najlepiej wtedy robić wcześnie rano lub wieczorem. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić, robić częste przerwy w pracy i unikać zbędnego wysiłku.

„Temperatura optymalna dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza” – powiedział PAP dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jak z pozbywaniem się nadmiernego ciepła radzi sobie ciało? „Nasz organizm nie dysponuje innymi możliwościami oddawania ciepła, niż drogą parowania. Dlatego trzeba pić dużo płynów” – mówił naukowiec. Jego zdaniem najlepsza jest woda mineralna; może być lekko osolona.

Z kolei potrawy powinny być lekkostrawne. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. W gorące dni należy unikać alkoholu. „Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu” – przestrzegają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Dlatego konsumpcja piwa – reklamowanego często jako napój orzeźwiający – wcale nie jest dobrym pomysłem podczas gorących dni.

Ryzykowne może okazać się wsiadanie do nagrzanego w słońcu samochodu. Wewnątrz temperatura sięgać może wtedy nawet 60-80 st. C. Dlatego zanim się wsiądziemy do auta, należy samochód przewietrzyć i obniżyć w nim temperaturę. Eksperci zaznaczają zarazem, że używając w aucie klimatyzacji, nie należy przesadzać z jego chłodzeniem.

Z kolei w domach – jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku – okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je należy za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Uważać w upały powinny również osoby uprawiające sport. W trakcie ćwiczeń warto co 20 minut wypić około 200 ml płynów, a po ich zakończeniu całkowicie ugasić pragnienie. Jeśli wysiłek nie przekracza jednej godziny, wystarczy, że będziemy popijać wodę. Dłuższe uprawianie sportu wymaga sięgnięcia po specjalne napoje orzeźwiające i wzmacniające.

Zgodnie z zaleceniami kardiologów, osoby, które odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie lub nierówne bicie serca, albo mają mroczki przed oczami, powinny zgłosić się do lekarza.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy

  • kalma

    Upały to jedyna rzecz, która nigdy mnie nie denerwuje. Uwielbiam lato i jestem absolutną fanką pięknej pogody. W tym roku byłam tydzień nad naszym Polskim morzem i powiem szczerze, pogoda dopisała. Szkoda tylko, że ceny jak w jakiś zagranicznych kurortach… teraz znowu w Polsce robi się ciepło, ale nie wiem czy zaryzykowałabym opalanie w taką pogodę na plaży. Dlatego co rok, kiedy jesień zbliża się u nas wielkimi krokami, wyjeżdżamy z mężem do ciepłych krajów. W tym roku wybór padł na Teneryfę, a konkretnie Las Caletillas i hotel Punta del Rey. Znalazłam tą wycieczkę na stronie , miejsca już są opłacone i czekamy na lot 25 września. Cały tydzień na gorącej plaży, zimne koktajle i drinki. No i mam pewność, że pogoda nie zawiedzie!

  • gross

    Na początku lipca byłam w Egipcie, w Hurghadzie, znaleźliśmy z rodzinką świetną ofertę na hotel Jungle Aqua Park i dobrze,że się na niego zdecydowaliśmy, bo przez pierwsze 3 dni nie mogliśmy wytrzymać tego upału, tylko hotelowy aqua park nas ratował no i litry wypitej wody i soczyste owoce, siedzieliśmy w wodzie non stop, później na szczęście już się przyzwyczailiśmy i mogliśmy w końcu coś pozwiedzać.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry