Wzrasta ilość zagrożeń dla systemu Android

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, MOBILE, POLSKA, TECHNOLOGIE

Ilość nowych i zarazem szkodliwych programów atakujących Androida wzrosła niemal trzykrotnie w drugim kwartale bieżącego roku – podaje Kaspersky Lab w raporcie dotyczącym ewolucji zagrożeń IT w II kwartale 2012 r.W badanym okresie pojawiło się niemal 15 tysięcy nowych szkodliwych programów atakujących mobilny system Google’a. Statystyki jednoznacznie pokazują, że cyberprzestępcy coraz bardziej koncentrują się na rozwoju szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych.

Prawie połowa (49%) szkodliwych plików atakujących urządzenia z Androidem to wielofunkcyjne trojany kradnące dane z telefonów (kontakty, adresy e-mail, numery telefonów itd.), potrafiące pobierać dodatkowe moduły z serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców. Jedną czwartą wykrytych szkodników dla Androida stanowią trojany SMS. Programy te kradną pieniądze z kont ofiar poprzez wysyłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela smartfona. Kilka lat temu trojany te można było znaleźć jedynie w państwach byłego Związku Radzieckiego, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Chinach. Obecnie rozprzestrzeniają się na całym świecie: w drugim kwartale 2012 r. Kaspersky Lab chronił użytkowników w 47 państwach przed zagrożeniami wysyłającymi SMS-y na numery premium.

18% zagrożeń dla Androida wykrytych w drugim kwartale bieżącego roku to backdoory, które umożliwiają szkodliwym użytkownikom uzyskanie pełnej kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Programy te są wykorzystywane do tworzenia botnetów złożonych z urządzeń mobilnych. Trojany szpiegujące stanowią obecnie niewielki odsetek wszystkich zagrożeń dla Androida – zaledwie 2%. Z drugiej strony takie szkodniki są największym zagrożeniem dla użytkowników. Programy te „polują” na najcenniejsze dane, zapewniające cyberprzestępcom dostęp do kont bankowych użytkowników zainfekowanych urządzeń mobilnych.

„W najbliższej przyszłości spodziewamy się nie tylko większej liczby szkodliwych programów, ale również skuteczniejszych i groźniejszych aplikacji atakujących Androida. Na podstawie aktualnych trendów należy spodziewać się, że cyberprzestępcy wkrótce skoncentrują się na bardziej spersonalizowanych atakach. Wykorzystywane będą głównie szkodliwe programy polujące na poufne dane umożliwiające kradzież pieniędzy z kart kredytowych użytkowników” – powiedział Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

źródło: kaspersky

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry